Pozarolnicza działalność gospodarcza a kontynuacja ubezpieczenia rolniczego

Rolnik prowadzący działalność gospodarczą ma prawo do kontynuowania ubezpieczenia rolniczego. Nie może on jednak w dowolny sposób zdecydować czy chce płacić składki w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) czy w Kasie Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (KRUS). Ograniczenia narzuca na niego ustawa o ubezpieczeniu społecznym rolników.

Ustawa z dnia 20 grudnia 1990 r. o ubezpieczeniu społecznym rolnikówreguluje przepisy dotyczące osób chcących założyć dodatkowo pozarolniczą działalność gospodarczą. Według przepisów w KRUS może ubezpieczyć się rolnik jedynie wtedy, gdy przez co najmniej trzy lata obowiązkowo płacił składki w tej instytucji, zanim rozpoczął wykonywanie innej działalności pozarolniczej. Jednocześnie taka osoba nie może być pracownikiem, pozostawać w stosunku służbowym lub mieć przyznanego prawa do emerytury lub renty. Jeżeli rolnik założy firmę wcześniej niż po trzech latach opłacania składek do KRUS, będzie miał obowiązek płacenia ich w ZUS.

Jednocześnie, ta sama ustawa ogranicza osobie prowadzącej działalność gospodarczą, a posiadającej gospodarstwo rolne, wybór miedzy ubezpieczeniem społecznym w ZUS a KRUS. Wynika to z przepisów, mówiących, że ubezpieczeniu społecznemu rolników podlega obowiązkowo osoba, którego gospodarstwo obejmuje obszar użytków rolnych powyżej 1 ha przeliczeniowego, ale tylko wtedy, jeżeli nie podlega innemu ubezpieczeniu. Zatem, osoba prowadząca działalność i podlegająca ubezpieczeniu w ZUS nie może podlegać ubezpieczeniu społecznemu rolników. Taka sytuacja jest możliwa tylko w wypadku zaprzestania prowadzenia owej działalności gospodarczej.

Wymogi formalne

Na rolnika zakładającego pozarolniczą działalność gospodarczą, wznawiającego wykonywanie pozarolniczej działalności gospodarczej (którą uprzednio okresowo zawiesił) lub zmieniającego jej rodzaj lub przedmiot według Polskiej Klasyfikacji Działalności, narzucone są również wymogi formalne. Przede wszystkim, rolnik w ciągu 14 dni od założenia firmy, musi złożyć oświadczenie w KRUS o rozpoczęciu pozarolniczej działalności gospodarczej (wypełniając wniosek o wpis do ewidencji działalności gospodarczej) i o kontynuowaniu płacenia składek na ubezpieczenie rolnicze. Brak takiego zaświadczenia oznacza, że rolnik będzie automatycznie podlegał ubezpieczeniu w ZUS. Jednocześnie, rolnik, powinien w czasie tych 14 dni złożyć zaświadczenie do placówki terenowej lub oddziału regionalnego KRUS o kwocie należnego podatku dochodowego od przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej za poprzedni rok podatkowy, jeśli w poprzednim roku podatkowym również prowadził inną pozarolniczą działalność gospodarczą lub ewentualnie współpracował przy jej prowadzeniu. Dokument taki wydaje naczelnik urzędu skarbowego.

Konsekwentnie, prowadząc aktualnie pozarolniczą działalność gospodarczą, rolnik również ma obowiązek uzyskać tego typu zaświadczenia, z tą różnicą, że musi dostarczyć je do 31 maja. Kwota graniczna za rok 2009 wynosiła 2.835 zł (obowiązywała w przypadku składania tegorocznego wniosku), natomiast w roku 2010 wynosi 2.863 zł. Przekroczenie owej kwoty lub zaniedbania obowiązku dochowania terminu spowoduje wykluczenie rolnika z ubezpieczenia w KRUS.

Restrykcyjne przepisy wiążą się przede wszystkim z faktem, że w ZUS opłaca się zdecydowanie wyższe składki niż w KRUS. Korzystając zatem z uprzywilejowanej sytuacji, rolnicy chętnie zakładają pozarolniczą działalność gospodarczą. Dane statystyczne mówią same za siebie. W roku 1997 46 tysięcy rolników założyło własną firmę, podczas gdy w 2009 aż o 26 tysięcy więcej.

Zaloguj się Logowanie

Komentuj