Na zdjęciu: Marcin Pasik Wójt Gminy Sokołów Podlaski, Fot. Krzysztof Ptak
23 czerwca 2014 r. w Gminie Sokołów Podlaski odbyła się „Konferencja dla samorządowców – wymiana wiedzy i doświadczeń na temat dobrych praktyk o ekologii – I etap” zorganizowana w ramach projektu pn. „Poprawa stanu środowiska naturalnego na pograniczu polsko-ukraińskim poprzez wykonanie termomodernizacji budynków użyteczności publicznej w Gminie Sokołów Podlaski oraz w Mieście Nowojaworiwsk”.
Na zaproszenie Wójta Gminy Sokołów Podlaski Marcina Pasika na konferencję przyjechała 40 osobowa delegacja z Ukrainy, którą reprezentowali m. in.: Zastępcy Burmistrza Miasta Nowojaworiwsk – Wołodymyr Maceluch i Igor Oleksiv, Przedstawiciel Lwowskiej Rady Obwodowej Ludmiła Ołdak, Sekretarz Rady Miasta Nowojaworiwsk – Galina Dzulai a także radni Lwowskiej Rady Obwodowej, Powiatu Nowojaworiwskiego i Nowojaworiwskiej Miejskiej Rady, przedstawiciele organizacji pozarządowych, kultury i oświaty.
Wystąpienia i prezentacje przedstawione podczas wydarzenia dotyczyły zadań oraz dobrych praktyk z zakresu ochrony środowiska i ekologii na poszczególnych szczeblach administracji samorządowej w Polsce i Ukrainie.
Przedstawiciele instytucji bezpośrednio odpowiedzialnych za ochronę środowiska, tj. Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Warszawie, który jest służbą zespoloną z ramienia Wojewody Mazowieckiego, odpowiedzialną za kontrolę i monitoring stanu środowiska naturalnego, a także Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego w Warszawie, Starostwa Powiatowego w Sokołowie Podlaskim oraz Gminy Sokołów Podlaski, szczegółowo omówili zadania, jakie mają do wypełnienia te jednostki w odniesieniu do obowiązujących przepisów prawnych.
Prelekcję otwierającą stanowiło wystąpienie Joanny Piekutowskiej, II Zastępcy Mazowieckiego Inspektora Ochrony Środowiska, która przedstawiła zadania reprezentowanego urzędu samorządowcom z Nowojaworiwska.
Po prezentacjach prelegentów miał miejsce panel dyskusyjny, który pozwolił uczestnikom wydarzenia wspólnie omówić i przeanalizować aktualne problemy związane z ochroną środowiska w obszarze transgranicznym, w tym związane z instalacjami przetwarzania odpadów komunalnych, oddziaływaniem zakładów produkcyjnych na jakość powietrza oraz stanem wód powierzchniowych.
- Wyzwaniami dla obu stron realizowanego projektu – polskiej i ukraińskiej – jest poprawienie stanu środowiska naturalnego m.in. poprzez rekultywację gruntów zdegradowanych, składowisk odpadów, instalacji przetwarzania odpadów komunalnych. Celem na dziś i jutro jest też budowa i rozbudowa oczyszczalni w gminach wiejskich i miejsko-wiejskich oraz tworzenie przydomowych oczyszczalni ścieków w przypadku braku kanalizacji zbiorczej na danym terenie, a także ograniczenie emisji dwutlenku węgla (CO2) i gazów cieplarnianych wytwarzanych przez budynki mieszkalne, powierzchnie biurowe oraz obiekty użyteczności publicznej. Uczestnicy spotkania podnosili także wagę edukacji społeczności lokalnej w zakresie ochrony środowiska i budowy świadomości ekologicznej mieszkańców, zwłaszcza pod względem segregacji odpadów – informuje Marcin Pasik, Wójt Gminy Sokołów Podlaski.
- Niezwykle istotna dla ochrony zasobów naturalnych jest efektywność energetyczna w sektorze publicznym, odpowiednie zarządzanie energią w gminach i powiatach. Stąd potrzeba zorganizowania konferencji dla przedstawicieli samorządu terytorialnego w celu skutecznego wdrożenia działań proekologicznych, które są jednym z priorytetowych celów organów administracji publicznej – dodaje Wiktor Osik Sekretarz Urzędu Gminy Sokołów Podlaski.
Spotkanie zwieńczyła wizytacja wybudowanej turbiny wiatrowej w miejscowości Bachorza oraz zbiornika wodnego Niewiadoma, które są przykładami inwestycji zrealizowanych w poszanowaniu otaczającego środowiska i przy wykorzystaniu odnawialnych źródeł energii.
W wydarzeniu wzięło udział 80 przedstawicieli polskiej i ukraińskiej administracji samorządowej. Projekt współfinansowany jest ze środków Europejskiego Instrumentu Sąsiedztwa i Partnerstwa w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Polska-Białoruś- Ukraina 2007-2013, Priorytet 2 Poprawa jakości życia, Działanie 2.1 Ochrona środowiska w obszarze przygranicznym, Numer umowy grantowej IPBU.02.01.00-14-427/11-00.
Zaloguj się Logowanie