Japońska abenomika

Abenomika to połączenie słów Abe i ekonomia, które odnosi się do polityki gospodarczej Shinzo Abe, obecnego premiera Japonii, który objął urząd 26 grudnia 2012 roku. Neologizm został analogicznie utworzony do takich terminów jak Reaganomika, Clintonomika itp. Celem Abe jest uzdrowienie japońskiej gospodarki w obliczu globalnej recesji gospodarczej.

Abenomika polega na sztucznej dewaluacji jena poprzez podwojenie podaży pieniądza w kraju. Za cel postawiono osiągnięcie w Japonii 2% inflacji. Aby go osiągnąć bank centralny tego kraju powinien po prostu drukować pieniądze tak długo, dopóki cel 2% nie zostanie osiągnięty. Zaledwie 4 miesiące od wprowadzenia abenomiki, jen osłabił się w stosunku do dolara o ponad 20%, ale eksport nie wzrósł do oczekiwanego poziomu.

Pozytywne efekty abenomiki to wzrost wskaźników rozwoju przemysłu, sprzedaży detalicznej oraz oferowanych miejsc pracy, które osiągnęły najwyższy poziom od 5 lat. Tempo wzrostu gospodarczego w Japonii jest większe, PKB Japonii w 2013 roku wzrosło w pierwszych trzech kwartałach, a roczne tempo wzrostu PKB wynosi 1,9%.

Zaloguj się Logowanie

Komentuj