10 najpopularniejszych wynalazków

Tam gdzie wyzwaniem są potrzeby społeczne –naukowcy nie zwlekają z odpowiedzią w postaci wynalazku. Zrównoważony rozwój, zdrowie i technologia bioniczna to jedne z najbardziej uprzywilejowanych sektorów.

Inżynierowie z niemieckiej firmy FESTO wynaleźli w całości autonomicznego, bionicznego pingwina: AquaPingwin. Przy wzroście 77 cm waży 9,6 kilo. Szybkość z jaką może się przemieszczać w wodzie to 5 km/h, zużywając przy tym bardzo mało energii.

Potrafi wśliznąć się w najwęższe miejsca i niezwykle szybko zmienić kierunek. Taką łatwość przemieszczania umożliwia mu jego bioniczny trójnóg.

Dzięki systemowi radarowemu 3D podobnemu do echolokacji delfinów czy nietoperzy, te niepozorne podwodne pojazdy mogą poruszać się w grupie bez przeszkadzania sobie nawzajem.

Ferma przyszłości

Hodowla żywności w samym sercu miasta jest już dziś czymś więcej niż tylko dziwacznym pomysłem! Inżynierowie wpadli na pomysł stworzenia ogromnych szklarni wielkomiejskich upraw.

Przedsiębiorstwo z Valcent w Teksasie (Stany Zjednoczone) wynalazło hydroponiczną, niewymagającą ziemi fermę rolniczą. Rośliny wyrastają tutaj na obracających się rzędach. Taka rotacja pozwala na optymalne zaopatrzenie uprawy w światło jak i w niezbędne składniki odżywcze.

Zastosowany system nawarstwień znacznie redukuje, charakterystyczne dla upraw tradycyjnych, nadmierne zużycie wody.

Takie rolnicze szklarnie mogłyby dostarczać dodatkową żywność bez znacznej eksploatacji ziemi.

Rola komara w szczepieniu przeciw malarii

Użycie insekta do szczepienia przeciw malarii wydaje się być wielkim żartem! W jaki sposób owad odpowiedzialny za rozprzestrzenianie pasożytniczego pierwotniaka zarodźca miałby zapobiegać tej chorobie? Otóż Japończycy mają odpowiedź.

Dzięki manipulacjom genetycznym, naukowcom udało się stworzyć owada noszącego w sobie naturalną szczepionkę przeciw malarii. Jego ślinianki produkują molekułę skutecznie blokującą rozwój choroby w organizmie. Owa proteina jest wszczepiana pacjentowi za jednym ukłuciem.

Sztuczne oko szansą na zmianę życia niewidomych

Naukowcy z Massachussetts Institute of Technology (MIT), we współpracy z kolegami z Universytetu Bostońskiego, wynaleźli oko bioniczne, które mogłoby zrewolucjonizować życie wielu niewidomych.

W gałkę oczną pacjenta wbudowano tytanowy obwód elektryczny. Niewidomy nosi specjalne okulary wyposażone w maleńką kamerę przekazującą obrazy bezpośrednio do tego zintegrowanego z okiem obwodu, który z kolei przesyła obrazy do mózgu.

System ten nie umożliwia niestety całkowitego odzyskania wzroku osobom dotkniętym ślepotą, pozwala im natomiast na rozpoznawanie twarzy i samodzielne przemieszczanie się.

„Dwadzieścia tysięcy mil podmorskiej żeglugi” i Sir Branson

Brytyjski miliarder Richard Branson nie przestaje pojawiać się na pierwszych stronach tabloidów. Po inauguracyjnym locie własnym statkiem kosmicznym Virgin Galactic nadszedł czas prezentacji nowego dzieła: Necker Nymph.

Główne zadanie tego podwodnego wehikułu to umożliwienie zabranym na pokład turystom podziwiania morskich uroków na głębokości 10 000 metrów.

Jego prototyp DeepFlight Merlin skonstruowany był przez Graham Hawkes z przedsiębiorstwa Hawkes Ocean Technologies.

Ten nowoczesny pojazd podwodny o długości 4,6 m może zabrać na pokład 3 osoby. Co ma do zaoferowania? Panoramiczny widok 360 stopni. Cena? Tygodniowe wynajęcie tego „cacka” kosztuje 25 000 dolarów!

Koniec turbin wiatrowych?

Japońska firma Zena System opracowała wieżę wiatrową o sześciokątnej podstawie: Wind Tour 360° wytwarzającą energię elektryczną i wysoką na pięćdziesiąt metrów. Wiatr zbiera się przy podstawie budynku gdzie znajdują się olbrzymie turbiny. Ich rotacja prowadzi do produkcji elektryczności.

Bezpieczna jest również dla ptaków, zatem nie stanie się przedmiotem ataków ze strony instytucji ochrony zwierząt, tak często protestujących przeciw klasycznym turbinom wiatrowym.

Wyspa Kyushu będzie miała zaszczyt, jako pierwsza, zastosować jedną z takich wież wiatrowych, gdzie posłuży do produkcji ponad 5 MW elektryczności.

Najnowocześniejszy samolot jednomiejscowy

Nadzwyczaj kreatywny inżynier Nasa, Mark Moore, stworzył ostatnio jednoosobowy samolot Puffin, który startuje pionowo by następnie przejść do lotu w pozycji poziomej. Nad wynalazkiem z zainteresowaniem czuwają wojskowi, gotowi wykorzystać go dla własnych potrzeb.

Węglowa, 180 kilogramowa konstrukcja ma 3,7 m długości oraz 4,1 m rozpiętości. Puffin jest wyposażony w dwa heliko-rotory złączone z motorem o mocy 60 koni mechanicznych, dzięki czemu samolot osiąga szybkość lotu 225 km/h na wysokości 9 000 m. Jego rekordowa prędkość to 480 km/h.{mospagebreak}Płyty fotowoltaiczne na środku morza

Po ogromnych wieżach i polach fotowoltaicznych czas na pływające wyspy słoneczne. Wynalazca tego pomysłu, przedsiębiorstwo Nolaris, wyprodukowało wyspy o średnicy 80 metrów zamocowane na poduszce powietrznej zapewniającej im utrzymywanie się na wodzie.

Wyspy zbudowane są z płyt słonecznych skupiających promienie słoneczne na rurach zawierających wodę. Powstająca para wodna generuje wtedy elektryczność poprzez kręcenie turbin. Wyspa podąża dokładnie za torem ruchu słońca kręcąc się wokół samej siebie.

Prototyp, który miałby produkować 1,2 GWh rocznie, powstaje właśnie na morskich wodach Dubaju (100 km od lądu) w Ras al-Kkayma.

Sztuczna ręka sterowana ludzkimi nerwami

Postępy w protetyce ortopedycznej z każdym rokiem są coraz bardziej spektakularne. Jednym z przykładów takich obiecujących innowacji jest sztuczna ręka skonstruowana przez grupę naukowców z biomedycznego kampusu w Rzymie. Ta nowa proteza jest w stanie odpowiadać na bodźce produkowane przez nerwy amputowanej kończyny.

Ręka pacjenta zawiera wszczepione miniaturowe elektrody wielkości włosa. W celu wykonania prostego gestu, sygnały nerwowe są wychwytywane przez te elektrody a następnie przesyłane do komputera, który po rozpoznaniu sygnałów wysyła polecenia do ręki.

Proteza ta istnieje na razie tylko w stanie prototypowym. Jej skomercjalizowanie jest niemożliwe do czasu, aż będzie ona dostępna w zminiaturyzowanej formie. Jej obecna waga to prawie 2 kilogramy.

Mikrob wytwórcą elektryczności

Drobnoustroje cierpią z powodu złej reputacji i jest to często cierpienie zasłużone. Jednak niektóre z nich mogą nas pozytywnie zaskoczyć. Tak też dzieje się w przypadku bakterii Geobacter. Profesor Derek Lovey i jego współpracownicy z Uniwersytetu Massachussetts w Amberst (Stany Zjednoczone) wyhodowali komórkę macierzystą Geobacter 8 razy skuteczniejszą od standardowej.

Jest ona w stanie degradować substancje organiczne zawarte w wodach ściekowych oraz błocie i zamieniać je w energię. Do stworzenia pozostaje bateria na bazie bakterii, która byłaby ekologicznym i opłacalnym sposobem pozyskiwania elektryczności.

Zaloguj się Logowanie

Komentuj