900 wystawców z ponad 30 krajów prezentuje swoją ofertę w trakcie rozpoczętych we wtorek w Poznaniu targów Innowacje-Technologie-Maszyny Polska. Impreza potrwa do piątku. Prezentowane są najbardziej zaawansowane rozwiązania dla przemysłu, które mają szansę zrewolucjonizować rynek. Swoją ofertę przedstawiają również czołowe jednostki naukowo-badawcze i badawczo-rozwojowe w ramach projektu Nauka dla Gospodarki.
Jak poinformowała Małgorzata Kolczyńska z Międzynarodowych Targów Poznańskich, wśród przedstawianych na targach produktów są m.in. system inteligentnego monitoringu miasta, odzież ochronna z systemem aktywnej termoregulacji, a także CyberRyba badająca dna jezior i rzek.
Oferta prezentowana jest w ramach salonów tematycznych, m.in.: Salonu Hydrauliki, Pneumatyki i Napędów, Salonu Obrabiarek i Narzędzi, Salonu Metalurgii, Hutnictwa, Odlewnictwa i Przemysłu Metalowego czy Salonu Spawalnictwa.
W ramach ekspozycji Nauka dla Gospodarki zaplanowano premierę systemu inteligentnego monitoringu miasta. System automatycznie wykrywa sytuacje wskazujące na zagrożenie. Dane, wraz z materiałem multimedialnym, przekazywane są bezprzewodowo do centrum monitoringu oraz do patroli. Rozwiązanie zostało opracowane przez naukowców Politechniki Gdańskiej.
Prezentowana na targach CyberRyba to naszpikowany elektroniką mobilny robot o ok. półmetrowej długości i 35 cm wysokości z gumowym pęcherzem pławnym i ruchomymi płetwami. Urządzenie zachowuje się jak naturalna ryba: wynurza się, nurkuje, skręca oraz omija przeszkody. Może służyć m.in. do badania dna rzek i jezior, analizy zanieczyszczeń lub związków zawartych w wodzie. Jej prezentacja odbędzie się ostatniego dnia targów na stoisku Centrum Transferu Technologii Politechniki Krakowskiej.
Podczas targów prezentowane są także technologie, które stworzono na potrzeby badań kosmicznych, a następnie zastosowano w konwencjonalnym przemyśle. Wśród takich rozwiązań jest m.in. lekka, niekrępująca ruchów aerożelowa kurtka, odporna na temperatury rzędu 3000 i -50 stopni Celsjusza.
Ekspozycji towarzyszyć będzie konferencja "Transfer Technologii Kosmicznych", przygotowana przy współpracy z Centrum Badań Kosmicznych, podczas której przedstawione zostaną przykłady zastosowań technologii kosmicznych i satelitarnych w przemyśle oraz gospodarce.
Targowym wydarzeniom towarzyszyć będą także m.in. VIII Forum Inżynierskie, oraz konwencja "Transport szynowy XXI wieku dla Polski". Zaplanowano też happening "Dziewczyno! Sprawdź czy jest Ci do twarzy w kasku", przygotowany przez organizatorów akcji "Dziewczyny na Politechniki".
/PAP – Nauka w Polsce
je/ jra/bsz
Zaloguj się Logowanie