Na VI Ogólnopolską Konferencję Hydromikrobiologiczną zapraszają wespół Uniwersytet Gdański i Politechnika Gdańska. Tytuł zjazdu brzmi „Mikroorganizmy w środowisku – od ekologii do technologii”. Konferencja rozpoczęła się w niedzielę, 6 czerwca w Instytucie Oceanografii w Gdyni. W poniedziałek gości na politechnice, na kolejne dwa dni powróci na uniwersytet.
Tematyka referatów dotyczy roli mikroorganizmów w środowisku wodnym i w technologii wody, ścieków oraz odpadów, a także najnowszych technologii stosowanych do usuwania mikroorganizmów w procesach oczyszczania wód i ścieków.
Poruszane są zagadnienia dotyczące różnorodności biologicznej mikroorganizmów wodnych, interakcji pomiędzy mikroorganizmami a czynnikami środowiska, udziału mikroorganizmów w obiegu pierwiastków, o samooczyszczaniu wody oraz roli mikroorganizmów w inżynierii środowiska.
Konferencja jest kontynuacją spotkań naukowych specjalistów z zakresu mikrobiologii wody i ścieków zapoczątkowanych w latach osiemdziesiątych ubiegłego wieku przez prof. Kazimierza Matusiaka – znanego mikrobiologa wody i ścieków.
W drugim dniu konferencji na Politechnice Gdańskiej świętujemy jubileusz 45-lecia pracy zawodowej prof. Krystyny Olańczuk-Neyman, której dokonania naukowe, postawa życiowa, a także nieprzeciętne umiejętności organizacyjne, jak podkreśla prof. Henryk Krawczyk, rektor naszej uczelni, są wspaniałym przykładem na to, jak kobiety ubogacają świat nauki.
– Pani otwartość, kobiecość i wdzięk są potrzebne Wydziałowi Inżynierii Lądowej i Środowiska, ale także całej naszej uczelni – mówił gratulując sukcesów, prof. Henryk Krawczyk.
Prof. Jerzy Sawicki, prodziekan ds. nauki WILiŚ wspominał, że kiedy prof. Olańczuk-Neyman rozpoczynała pracę na wydziale tematyka technologii wody i ścieków w Polsce dopiero zaczynała raczkować. – Weszłaś na nowe nie uprawiane dotąd pole naukowe i masz znaczący wpływ w kształtowanie tej branży – mówił prodziekan.
Warto wspomnieć, że w roku 1972, kiedy młoda dr Olańczuk rozpoczynała pracę na Wydziale Hydrotechniki, była tam jedyną kobietą adiunktem. Dziś ta sytuacja wygląda zupełnie inaczej.
Przewodnicząca Komitetu Inżynierii Środowiska PAN, prof. Czesława Rosik-Dulewska podczas uroczystej sesji z nieukrywanym wzruszeniem dziękowała za wspólną pracę i podkreślała, że dzięki takim ludziom jak prof. Krystyna Olańczuk-Neyman, nauka jest piękna. – Dziękuję za radość, ciepło i aktywność – mówiła prof. Czesława Rosik-Dulewska.
Gratulował również senator prof. Janusz Rachoń, rektor poprzedniej kadencji Politechniki Gdańskiej. – Przez sześć lat ściśle z panią współpracowałem i nigdy nie słyszałem, aby pani narzekała – mówił z uznaniem senator. – Niestrudzenie służyła pani dobremu imieniu Politechniki Gdańskiej. Z podziwem wspominam pani zaangażowanie w prace Senackiej Komisji ds. Kształcenia, dziękuję za czas przewodniczenia Radzie Programowej Studium Nauczania Matematyki, wiem, że cieszy się pani wielkim uznaniem środowiska naukowego – wymieniał profesor.
Patronat nad konferencją objęli rektorzy obu uczelni oraz Komitet Badań Morza PAN, Komitet Ekologii PAN i Komitet Inżynierii Środowiska PAN.
/Biuro prasowe Politechniki Gdańskiej
Zaloguj się Logowanie