Inżynierowie często poszukują inspiracji w świecie fauny i flory, które służą za wzór przy opracowywaniu nowych technologii, czy w robotyce. Tak więc naukowcy z Biorobotics Laboratory of École Polytechnique Fédérale de Lausanne (EPFL) w Szwajcarii zaprojektowali Salamandra Robotica II, robota którego ruchy odzwierciedlają sposób poruszania się salamandry, tj. pełzania po lądzie, jak i pływania w wodzie.
Salamandra Robotica II to robot-amfibia, który jest najnowszym modelem prototypu opracowanego w 2007 roku zawierającym wiele ulepszeń, m.in. składanie kończyn, usprawnienie sztucznego systemu nerwowego pozwalającego robotowi zmienić prędkość i kierunek ruchu.
Jest to jeden z niewielu robotów, jeśli nie jedyny, który potrafi pływać, pełzać i chodzić. Jego modułowa konstrukcja pozwala na szybką zmianę swojego kształtu tj. wydłużyć formę, wysunąć lub ukryć kończyny. Modułowość oznacza także, że każda część sztucznej salamandry ma własny mikroprocesor, baterię i silnik. W przypadku uszkodzenia jednego z elementów robot nadal funkcjonuje.
Aktualnie Salamandra Robotica II przy współpracy z neurobiologami służy do testowania sztucznych obwodów neuronalnych sterowanych elektrycznie w „rdzeniu kręgowym” robota. Prototyp ma przyczynić się do powstania amfibii-robotów wykorzystywanych w ratownictwie medycznym, w akcjach poszukiwawczych związanych z klęskami żywiołowymi np. trzęsieniem ziemi, powodzią itp.
© A. Herzog, Biorobotics Laboratory, EPFL
© A. Herzog, Biorobotics Laboratory, EPFL
Zaloguj się Logowanie