Nowe terminy zapłaty w transakcjach handlowych

8 marca 2013 r. Sejm przyjął poprawki zgłoszone przez Senat do uchwalonej miesiąc temu Ustawy o terminach zapłaty w transakcjach handlowych. Proponowane przez Ministerstwo Gospodarki rozwiązania powinny przyczynić się do zmniejszenia opóźnień w zapłacie należności przez dłużników oraz zachęcania stron do stosowania krótszych terminów rozliczeń.

Zgodnie z nowymi przepisami termin zapłaty w transakcjach między przedsiębiorcami nie powinien przekraczać 60 dni. Może on zostać wydłużony tylko po spełnieniu określonych warunków, w przeciwnym razie wierzyciel będzie mógł naliczyć odsetki za opóźnienie w wysokości tzw. odsetek podatkowych.

W transakcjach między przedsiębiorcami a podmiotami publicznymi, w których podmiot publiczny jest dłużnikiem, termin zapłaty za dostarczone towary lub wykonane usługi nie będzie mógł przekroczyć 30 dni. Można go będzie jednak wydłużyć do 60 dni w przypadku, gdy będzie to obiektywnie uzasadnione szczególnym charakterem lub elementami umowy. 60-dniowy termin jako zasada przewidziany został dla podmiotów publicznych będącymi podmiotami leczniczymi – głównie dla szpitali. Wskazanie w umowie terminu dłuższego traktowane będzie jako opóźnienie w zapłacie należności, wierzycielowi zaś przysługiwać będą odsetki za opóźnienie w wysokości tzw. odsetek podatkowych.

W ustawie wprowadzono również maksymalny, 30-dniowy termin na tzw. procedurę badania towaru lub usługi, w ramach której potwierdzana ma być ich zgodność z umową.

Regulacja wprowadza także tzw. stałą rekompensatę o równowartości 40 euro, która ma pokryć wydatki ponoszone przez wierzyciela przy próbach odzyskania należności. Uprawnienie do naliczenia tej kwoty możliwe będzie od momentu, gdy wymagalne staną się odsetki za opóźnienie w płatnościach, bez odrębnego wezwania do jej zapłaty. Gdy koszty odzyskania należności przekroczą kwotę stałej rekompensaty, wierzyciel będzie mógł uzyskać na drodze sądowej zwrot wszelkich wydatków, jakie poniósł w związku z próbą odzyskania należności.

Ustawa utrzymuje również rozwiązania przewidziane już w przepisach obecnie obowiązujących – możliwość naliczania odsetek za opóźnienie w wysokości tzw. odsetek podatkowych za brak zapłaty w terminie oraz odsetek ustawowych po upływie 30 dni od dnia spełnienia swojego świadczenia i doręczenia faktury dłużnikowi, gdy strony ustaliły w umowie termin zapłaty dłuższy niż 30 dni.

Ustawa o terminach zapłaty w transakcjach handlowych została uchwalona przez Sejm 8 lutego 2013 r. W związku ze zgłoszeniem poprawek na etapie procedowania ustawy w Senacie, 8 marca 2013 r. odbyło się w Sejmie głosowanie, na którym poprawki zostały przyjęte, a projekt został skierowany do podpisu Prezydenta RP.

Zaloguj się Logowanie

Komentuj