Nowy sposób leczenia osteoporozy

Zahamowanie syntezy serotoniny może pomóc w leczeniu osteoporozy – przekonują naukowcy z USA na łamach pisma "Nature Medicine".

Osteoporoza to choroba charakteryzująca się postępującym ubytkiem masy kostnej, osłabieniem struktury przestrzennej kości i w konsekwencji zwiększoną podatnością na złamania, najczęściej występuje u kobiet po menopauzie. Powodem tego schorzenia jest zaburzenie naturalnej równowagi w powstawaniu i niszczeniu kości.

Serotonina to związek znany głównie ze swojej roli neuroprzekaźnika w mózgu, niemniej jednak hormon ten występuje również w układzie pokarmowym. Wiadomo też, że serotonina produkowana i uwalniana przez jelita hamuje powstawanie kości.

Gerard Karsenty wraz z zespołem z Columbia University badał wpływ zahamowania biosyntezy serotoniny na przebieg osteoporozy u gryzoni. W tym celu naukowcy stworzyli skuteczny inhibitor hydrolazy tryptofanowej, głównego enzymu niezbędnego do produkcji serotoniny i podawali go raz dziennie myszom i szczurom chorym na osteoporozę przez 6 miesięcy. Jak się okazało, zastosowany przez nich inhibitor zapobiegał rozwojowi osteoporozy i leczył jej skutki poprzez stymulację powstawania kości.

Obecnie w leczeniu osteoporozy rutynowo stosuje się codzienne zastrzyki z parathormonu (hormonu przytarczyc), co pozwala na zwiększenie powstawania kości. Jak podkreślają autorzy pracy, ich wyniki wskazują że inhibitory syntezy serotoniny mogą stać się lekami nowej generacji skutecznymi w walce z osteoporozą.

/ www.naukawpolsce.pap.pl

Zaloguj się Logowanie

Komentuj