Mniej wyrzucanej żywności dzięki specjalnemu czujnikowi w opakowaniu produktu

© TU Eindhoven/Bart van Overbeeke

© TU Eindhoven/Bart van Overbeeke

Miliony ton żywności wyrzuca się każdego roku z powodu przekroczonego terminu przydatności produktu do spożycia. Mimo to wiele spośród przeterminowanych produktów jest zdatna do konsumpcji. Zatem czy nie warto byłoby zainwestować w stworzenie opakowania, które monitorowałoby produkt pod względem jego stanu i bezpieczeństwa wykorzystania, gdy jego termin ważności mija? Naukowcy z Eindhoven University of Technology, Universita di Catania, CEA-Liten and STMicroelectronics opracowali elektroniczne urządzenie, które czyni to możliwym. Jest to plastikowy czujnik analogowo-cyfrowy.

Konsumenci i przedsiębiorstwa w krajach rozwiniętych wyrzucają około 100 kg żywności na osobę w ciągu roku, głównie z powodu przekroczonego terminu ważności produktu. Tego rodzaju „odpady” są niekorzystne nie tylko dla budżetu konsumentów, ale i dla środowiska. To swoiste marnotrawstwo jest wynikiem braku możliwości precyzyjnego oszacowania rzeczywistej przydatności do spożycia produktów. Producenci, aby zminimalizować ryzyko sprzedaży konsumentom zepsutej żywności na opakowaniu wykazują stosunkowo krótki okres jej przydatności do spożycia.

Zamieszczenie elektronicznego czujnika w opakowaniu pozwala monitorować poziom kwasowości żywności, a wynik można odczytać za pomocą skanera lub telefonu komórkowego. W ten sposób można sprawdzić świeżość steku, czy mrożonek.

Czujnik cechuje elastyczność i prostota jego implementacji w opakowaniach z tworzyw sztucznych. Czujnik może być również nadrukowany na wszystkich rodzajach powierzchni co sprawia, że jest jeszcze tańszy w użyciu.

Urządzenie składa się z czterech elementów: czujników, wzmacniacza, przetwornika cyfrowo-analogowego do digitalizacji sygnału oraz nadajnika radiowego, który przesyła sygnał do stacji bazowej. Wg twórców urządzenia nie dalej niż za 5 lat, znajdzie się na sklepowych półkach.

Poza branżą spożywczą czujnik może mieć także zastosowanie w przemyśle farmaceutycznym, budowie interfejsów człowiek-komputer, w systemach inteligentnego zarządzania budynkiem, czy transporcie. Koszt czujnika wynosi mniej niż jeden eurocent.

Zaloguj się Logowanie

Komentuj