Ekologiczna energia to nie tylko woda, wiatr czy słońce, ale również wodór. Czy wodór można otrzymywać z wody? Jaki jest udział polskiej nauki w światowych badaniach nad rozwojem technologii wodoru? Czy wodór może napędzać środki transportu?
Odpowiedzi na te pytania będą mogli usłyszeć wszyscy zainteresowani podczas wykładów popularnonaukowych w ramach Technicznego Uniwersytetu Otwartego AGH, które odbędą się 12 grudnia w Krakowie.
Na spotkaniu będzie można dowiedzieć się o szansach polskiej nauki na uczestnictwo w rozwoju energetyki wodorowej, możliwościach otrzymywania wodoru z wody i napędzie wodorowym w środkach transportu. Wykłady poprowadzą wybitni polscy specjaliści technologii wodoru i ogniw paliwowych: Prof. dr hab. inż. Janina Molenda, Dr hab. inż., prof. AGH Marta Radecka i Prof. dr hab. Henryk Figiel. Organizatorami wykładów są Akademia Górniczo-Hutnicza im. Stanisława Staszica w Krakowie oraz Polskie Stowarzyszenie Wodoru i Ogniw Paliwowych.
„W Polsce istnieje znaczący potencjał naukowo-badawczy w dziedzinie technologii wodorowych i ogniw paliwowych. Istnieje zaplecze i tradycje naukowo-badawcze dla wyrafinowanych technologii materiałów ceramicznych. Polscy naukowcy mają znaczące osiągnięcia w zakresie badań materiałowych dla ogniw paliwowych. Mamy specjalistów w zakresie wszystkich zagadnień dotyczących konstrukcji ogniw paliwowych. (…) Tematyka ta, tak gwałtownie rozwijająca się w świecie w Polsce jest zupełnie niedoceniana przez władze państwowe. Brak jest polskiego programu w zakresie technologii wodorowych i ogniw paliwowych. Nasze ośrodki indywidualnie współpracują z ośrodkami zagranicznymi przyczyniając się do rozwoju tych technologii w innych krajach. (…) Stworzenie kompleksowego polskiego programu badawczego, którego finalnym celem jest opracowanie technologii i konstrukcja ogniw paliwowych pozwoli na bezpośredni efekt gospodarczy oraz uczyni z nas liczącego się partnera w Europie”- powiedziała prof. dr hab. Janina Molenda, Prezes Polskiego Stowarzyszenia Wodoru i Ogniw Paliwowych (Nr 4 Biuletynu PSWIOP).
To już IV edycja spotkań wokół tematyki wodoru w ramach Technicznego Uniwersytetu Otwartego AGH. Ich celem jest popularyzacja idei nowych, ekologicznie czystych źródeł energii. Ubiegłoroczne wykłady zgromadziły liczną grupę słuchaczy – studentów, uczniów, mieszkańców Krakowa i regionu. Przed wykładami, podobnie jak w poprzednich latach, odbędzie się uroczyste wręczenie dyplomów i nagród laureatom IV edycji konkursu na najlepszą pracę magisterską i doktorską w dziedzinie ogniw paliwowych i technologii wodorowych.
Zaloguj się Logowanie