Ustawa o niektórych formach wspierania działalności innowacyjnej i ustaw pokrewnych weszła w życie w maju ubiegłego roku. Dedykowana jest małym i średnim przedsiębiorcom działającym w obszarze zaawansowanych technologii. Jedną z jej najważniejszych przesłanek są ułatwienia z zakresu kredytowania nowoczesnych technologii i przyznawania tzw. premii technologicznych. Partnerem w realizacji zadania stał się Bank Gospodarstwa Krajowego, który jest adresatem wniosków.
– Chcemy się więc dowiedzieć, jak wiele jednostek badawczo-rozwojowych starało się o finansowanie przez ostatnie półtora roku, jak wiele funduszy zostało wypłaconych i na jakie cele wykorzystanych – dopowiada prof. Janusz Rachoń. – Po raz pierwszy od początku obowiązywania ustawy zbierze się kompleksowe forum zainteresowanych, które ma szansę przedstawić swoje doświadczenia z realizacji ustawy. Powiemy sobie nawzajem, czego się spodziewaliśmy, a co przyniosła praktyka. Mamy nadzieję także znaleźć odpowiedź na pytanie, na ile silna jest w rzeczywistości świadomość istnienia mechanizmów ułatwiających finansowanie innowacji.
Senator Rachoń zwraca uwagę na fakt, że sama Rada Narodowego Centrum Badań i Rozwoju stanowi udany mariaż trzech środowisk z równym, 30-procentowym udziałem przedstawicieli świata nauki, biznesu i finansów, zaś w składzie Polskiego Forum Akademicko-Gospodarczego udział naukowców i biznesmenów układa się w proporcji 1:1.
– Widzę w tym nadzieję na porozumienie i w domyśle możliwość robienia wspólnych interesów – dodaje prof. Rachoń. – Jeśli weźmiemy pod uwagę, że w naszym kraju wdrażanie innowacji i transfer technologii nadal są niewystarczające, chcemy wiedzieć, co stoi na przeszkodzie dynamicznego rozwoju i czy ustawę trzeba nowelizować. (red)
Zaloguj się Logowanie