Polskie uczelnie a uczestnictwo w konkurencji technologicznej

Państwu polskiemu zależy, by polskie uczelnie, naukowcy i studenci uczestniczyli w konkurencji technologicznej na świecie – zapewniła minister nauki i szkolnictwa wyższego Barbara Kudrycka, która 29 maja uczestniczyła w inauguracji obchodów 90-lecia Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie (AGH). "Dziś wyraźnie widać zmianę priorytetów państwa w finansowaniu nauki i szkolnictwa wyższego. Uczelnie takie jak Akademia Górniczo- Hutnicza mają szansę na rozwój i wiemy, że znakomicie z tej szansy korzysta" – powiedziała Kudrycka podczas uroczystego posiedzenia senatu uczelni.

Jak dodała, krakowska uczelnia tylko z europejskich funduszy strukturalnych pozyskała w ostatnim czasie około 300 mln zł na inwestycje w infrastrukturę dydaktyczno-badawczą i realizację projektów naukowych.
 
"Nauki uprawiane na tej szlachetnej uczelni nie zawsze cieszyły się największym uznaniem w Polsce. (…). Wydaje się, że nauki inżynieryjne, nauki techniczne, matematyczno-techniczne zaczynają wracać do łaski na świecie i w Polsce" – uznała minister, dodając, że AGH posiada duże zasługi w rozwijaniu tak strategicznych dla kraju kierunków jak np. nowe technologie pozyskiwania energii.
 
"Cieszę się, że w nowej erze oświeconej inżynierii AGH znakomicie wyczuwa najświeższe trendy w rozwoju badań naukowych zmierzające do badań zespołowych i interdyscyplinarnych" – podkreśliła Kudrycka.
 
Prezydent Lech Kaczyński w nadesłanym na uroczystość liście napisał, że AGH należy do najstarszych i najznamienitszych polskich Alma Mater, które szczycą się wielką tradycją akademicką i naukową. "Jest ona efektem talentu i indywidualnych badań wielu pokoleń naukowców tej uczelni" – zaznaczył.
 
Według prezydenta, AGH, zaliczana do grona najstarszych i najlepszych polskich uczelni technicznych, ma ogromną rolę do odegrania w procesie modernizacji kraju.
 
Jak zauważył rektor AGH prof. Antoni Tajduś, krakowska uczelnia nie jest jeszcze jedną politechniką czy uniwersytetem technicznym, ale z racji prowadzenia wielu unikatowych kierunków nauczania i badań, uczelnią jedyną w swoim rodzaju. "Dyplom ukończenia AGH jest przepustką do kariery w kraju i za granicą" – podkreślił.
 
Prof. Tajduś poinformował, że obecnie na uczelni studiuje ponad 34 tys. studentów na 15 wydziałach, z czego 4 tys. na kierunkach bezpośrednio związanych z górnictwem i hutnictwem. Pozostali kształcą się na kierunkach związanych z najnowocześniejszymi branżami przemysłu. Kadrę AGH stanowi 2 tys. wykładowców, w tym 500 samodzielnych pracowników naukowych. Rocznie uczelnia realizuje ponad 100 projektów z funduszy europejskich, każdego roku rejestruje też ok. 50 patentów.
 
Powołana w październiku 1919 roku uczelnia wykształciła w ciągu dziewięciu dekad 160 tys. absolwentów. Uroczyście otworzył ją marszałek Józef Piłsudski. W jej ławach zasiadło wówczas 80 studentów, w tym jedna kobieta. Pod obecną nazwą Akademia Górniczo- Hutnicza funkcjonuje od 1949 r, a w roku 1969 przyjęła za patrona Stanisława Staszica. (RGR, PAP – Nauka w Polsce, bsz)

Zaloguj się Logowanie

Komentuj