Istota polityki bilansowej

"Kiedy w rachunkowości polskiej ścierają się dwa nurty: kontynentalny i anglosaski jakże aktulny wydaje się temat podjęty w pracy doktorskiej pt. "Polityka bilansowa jednostki gospodarczej w teorii i praktyce" przez dr. Wojciecha Hasika z Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu. Jest to aktualnie jedna z nielicznych w Polsce prac, w całości poświęconych polityce bilansowej" – ocenia w swojej recenzji prof. zw. dr hab.

Kazimierz Sawicki, wybitny naukowiec, laureat doktoratu h.c, wspołtwórca szczecińskiej szkoły rachunkowości.

Dr Hasik podejmuje próbę określenia istoty polityki bilansowej oraz ustalenia jej atrybutów: legalności, rzetelności, oceny etycznej, warunków i ograniczeń, dualizmu i ambiwalencji, użyteczności i rozpoznawalności.

 
"Krytycznie ustosunkowuje się do chaosu terminologicznego związanego z definiowaniem w polskiej literaturze pojęć: polityka bilansowa, rachunkowość kreatywna oraz polityka rachunkowości" – ocenia w swojej recenzji prof. Sawicki.
 
Dużo uwagi poświęca problemowi oceny etycznej polityki bilansowej, a szczegółowej analizie poddaje jej narzędzia dostępne na gruncie polskiego prawa bilansowego.
 
W pracy zawarta jest również propozycja procedury rozpoznawania polityki bilansowej jednostki gospodarczej, która następnie znalazła zastosowanie praktyczne w badaniach empirycznych nad polityką bilansową.
 
Praca brała udział w konkursie "Nowe trendy" na najlepsze doktoraty z zakresu nauk ekonomicznych i zarządzania organizowanym przez Fundację Promocji i Akredytacji Kierunków Ekonomicznych (FPiAKE). (UCZ, PAP – Nauka w Polsce, bsz)

Zaloguj się Logowanie

Komentuj