Rośnie liczba rehabilitowanych przez ZUS

Blisko 36 tys. osób odbyło w tym roku oferowaną przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych rehabilitację leczniczą. Wykorzystanych zostało już ponad 50 proc. dostępnych miejsc.

Rehabilitacja lecznicza odbywa się w ramach prowadzonej przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych prewencji rentowej. Prawo do skorzystania z niej mają ubezpieczeni zagrożeni częściową lub całkowitą niezdolnością do pracy, osoby uprawnione do zasiłku chorobowego i świadczenia rehabilitacyjnego po ustaniu tytułu do ubezpieczenia chorobowego lub wypadkowego oraz osoby pobierające rentę okresową z tytułu niezdolności do pracy. Rehabilitacja odbywa się w trybie stacjonarnym i ambulatoryjnym. Pośród osób, które podlegają rehabilitacji są osoby ze schorzeniami: narządu ruchu, układu krążenia, psychosomatycznymi, układu oddechowego oraz kobiety po operacji onkologicznej gruczołu piersiowego.

Na ten rok w 78 ośrodkach rehabilitacyjnych w całym kraju ZUS zakontraktował 75,5 tys. miejsc. Wykorzystanych zostało już blisko 42,6 tys. z nich. Z rehabilitacji leczniczej skorzystało dotychczas 35 772 osoby, z czego większość, bo 30 560 odbyła ją w trybie stacjonarnym. Najczęściej z rehabilitacji korzystały osoby ze schorzeniami narządu ruchu: 23 452 – w trybie stacjonarnym i 4 533 – w trybie ambulatoryjnym. Kolejną pod względem liczebności grupą, która dotychczas skorzystała z rehabilitacji były osoby ze schorzeniami układu krążenia: 3 852 – stacjonarnie i 677 – ambulatoryjnie.

Podstawą do skierowania na rehabilitacje leczniczą jest orzeczenie o potrzebie rehabilitacji wystawione przez lekarza orzecznika ZUS. Co istotne – Zakład Ubezpieczeń Społecznych ponosi wszystkie związane z rehabilitacją koszty, wraz z kosztami przejazdu.

/ZUS

Zaloguj się Logowanie

Komentuj