Sukcesem zakończyły się negocjacje władz województwa z Komisją Europejską na temat podziału dodatkowych funduszy z Krajowej Rezerwy Wykonania i dostosowania technicznego. Komisja zaakceptowała wszystkie propozycje Zarządu Województwa.
W efekcie z 37 mln euro, które trafiły do naszego regionu, będą mogli skorzystać przedsiębiorcy i samorządy. Najwięcej środków przeznaczono na energię odnawialną.
Przypomnijmy. Dzięki sprawnemu wydatkowaniu funduszy europejskich z Regionalnego Programu Operacyjnego województwo lubelskie otrzymało ponad 21,6 mln euro z Krajowej Rezerwy Wykonania (KRW). Do regionu trafiło też 10,5 mln euro z tzw. dostosowania technicznego oraz 4,85 mln euro przekazane przez Ministerstwo Rozwoju Regionalnego dla gminy Wilków, na likwidację skutków powodzi. W sumie budżet programu powiększył się o blisko 37 mln euro. Do rozporządzania tymi środkami, potrzebna była zgoda Komisji Europejskiej.
Trwające kilka miesięcy negocjacje zakończyły się w 14 grudnia 2011 r. Komisja Europejska przyjęła wszystkie propozycje podziału bonusów finansowych z KRW i dostosowania technicznego, zgłoszone przez Zarząd Województwa.
Najwięcej funduszy (19,5 mln euro) przeznaczono na odnawialne źródła energii (działanie 6.2), czyli projekty związane z kupnem i montażem kolektorów słonecznych oraz budową biogazowi, czy farm wiatrowych. To dobra informacja dla samorządów, które wspólnie z mieszkańcami chętnie zabiegały o środki na ten cel. Niestety dotychczas w RPO było ich niewiele. Do tej pory zorganizowano tylko jeden konkurs na dofinansowanie inwestycji związanych z „zieloną energią”, w którym pieniędzy wystarczyło zaledwie na 10 projektów.
Kolejne 7,5 mln euro trafi do firm (działania 1.2 i 1.3). Zostaną rozdysponowane między mikroprzedsiębiorstwa oraz małe i średnie firmy. Będzie można je wykorzystać jedynie na projekty inwestycyjne, np. zakup niezbędnych maszyn i urządzeń, poszerzenie oferty o nowe produkty, zmianę procesu produkcyjnego, a także budowę, rozbudowę lub przebudowę przedsiębiorstw.
Za 4 mln euro w województwie lubelskim będą mogły powstać nowe, w pełni uzbrojone tereny pod inwestycje. Dofinansowanie z tych środków otrzymają projekty znajdujące się na liście rezerwowej w konkursie z działania 3.1 Tworzenie terenów inwestycyjnych, zorganizowanym w 2010 r.
700 tys. euro zostało przekazane na ochronę i kształtowanie środowiska (działanie 6.1), czyli np. budowę wysypisk śmieci; roboty budowlane i modernizację sortowni, kompostowni, obiektów utylizacji odpadów, spalarni odpadów niebezpiecznych; likwidację „dzikich” składowisk śmieci oraz tworzenie systemów selektywnej zbiórki odpadów.
Pozostałe 433 tys. euro zasili pomoc techniczną Regionalnego Programu Operacyjnego (działanie 9.1).
Kolejnym ważnym punktem rozmów z Komisją Europejską było uzyskanie zgody na przesunięcie pieniędzy wewnątrz RPO (tzw. realokacje). Polega ono na transferze środków np. z obszarów, w których zainteresowanie dotacjami było mniejsze do tych, w których popyt na fundusze był bardzo wysoki, ale ze względu na ograniczoną ilość pieniędzy udało się wesprzeć w ich ramach tylko część projektów. Przykładem może być konkurs dotyczący infrastruktury szkolnej i sportowej (działanie 8.2), adresowany do szkół i samorządów, w którym unijną pomoc otrzymało jedynie 40 inwestycji z 147 projektów ocenionych pozytywnie. Możliwość przesuwania funduszy wewnątrz programu umożliwiło przekazanie na infrastrukturę szkolną i sportową 5,64 mln euro z działania 7.1 Infrastruktura kultury i turystyki (środki pochodzą z oszczędności poprzetargowych, różnic kursu złotego i euro oraz z puli pieniędzy, która nie została wykorzystana w konkursach organizowanych z tego działania).
Na wsparciu projektów związanych z remontem szkół oraz budową boisk i sal sportowych zależało szczególnie Zarządowi Województwa, bowiem potrzeby w tym zakresie w naszym regionie są ogromne. Szacuje się je na 14 mld zł. Od początku rozmów z Komisją Europejską było wiadomo, że dotowanie tych inwestycji ze środków KRW i dostosowania technicznego będzie niemożliwe, ponieważ KE i Ministerstwo Rozwoju Regionalnego sprzeciwiały się przekazaniu „ekstra funduszy” na nowe baseny, sale gimnastyczne, ścieżki rowerowe, budowę dróg lokalnych (gminnych i powiatowych) oraz rewitalizację. Dotyczyło to wszystkich programów regionalnych. Wyjściem z sytuacji okazał się więc transfer środków wewnątrz RPO WL.
Z tej możliwości skorzystano również m.in. w przypadku przeniesienia 10,21 mln euro z działań 1.7 Wzrost konkurencyjności przedsiębiorstw przez doradztwo i 2.2 Regionalna infrastruktura B+R (Badania + Rozwój) do działania 1.3 Dotacje inwestycyjne dla małych i średnich przedsiębiorstw oraz 4,3 mln euro z działania 7.3 Współpraca międzyregionalna do działania 6.1 Ochrona i kształtowanie środowiska.
Pozyskane fundusze z KRW i dostosowania technicznego Zarząd Województwa chce przeznaczyć na nowe konkursy oraz dofinansowanie projektów z list rezerwowych.
Specjalną pulę środków, która zasiliła budżet RPO, otrzyma też gmina Wilków, poszkodowana przez powódź z 2010 r. Na niwelowanie skutków tego kataklizmu resort rozwoju regionalnego przeznaczył w skali kraju 50 mln euro. Wilków uzyskał 4,85 mln euro, jako jedyny samorząd z województwa lubelskiego. Dzięki nim uda się sfinansować 3 projekty „popowodziowe”: Odbudowę gminnego stadionu sportowego w Szczekarkowie, Udrożnienie systemu komunikacyjnego na terenie gminy Wilków poprzez budowę infrastruktury mostowej oraz Udrożnienie systemu komunikacyjnego na terenie gminy Wilków poprzez budowę infrastruktury drogowej.
Aby szybciej przekazać gminie fundusze, władze regionu postanowiły włączyć te inwestycje do grona projektów kluczowych Regionalnego Programu Operacyjnego. Na takie rozwiązanie zgodziła się Komisja Europejska.
Uruchomienie pozyskanych przez województwo 37 mln euro będzie możliwe dopiero po zmianie Kontraktu Wojewódzkiego oraz uchwały rządu z 2007 r. określającej warunki dofinansowania Regionalnego Programu Operacyjnego. Zmianą tych dokumentów zajmie się Ministerstwo Rozwoju Regionalnego. Natomiast Urząd Marszałkowski pracuje już nad wprowadzeniem w życie wszystkich zmian wynegocjowanych z KE.
Zaloguj się Logowanie