Kończy się okres debat, inkubacji i nieskoordynowanych inicjatyw publiczno-prywatnych na rzecz wspierania innowacji na Pomorzu. Dzisiaj spółki, które powstały dzięki funduszom europejskim w ramach pobudzania potencjału innowacyjnego województwa, są pozytywnie weryfikowane przez rynek i stają się atrakcyjne dla kapitału prywatnego.
Pomorskie, m.in. dzięki staraniom władz samorządowych, konsekwentnie buduje swoją pozycję na europejskiej mapie innowacyjności. W rynkowych sukcesach takich spółek, jak IVONA Software czy Azo Digital, które dziś oferują syntezatory mowy i elektroniczne zapalniki do ulicznych lamp na całym świecie, pomogły publiczne inwestycje infrastrukturalne lub kapitałowe. Najnowszym przykładem jest spółka MODE S.A., która skorzystała na wsparciu Funduszu Kapitałowego Agencji Rozwoju Pomorza S.A., a niedawno ogłosiła, że pod koniec roku zadebiutuje na NewConnect.
Innowatorzy mogą liczyć na wsparcie
Wspieranie innowacji, przedsiębiorczości i komercjalizacji wyników badań naukowych jest współcześnie podstawą strategii rozwoju w rozwiniętych krajach świata. Przyczyniły się do tego procesy globalizacyjne w gospodarce światowej i negatywne trendy demograficzne, które zmusiły administrację publiczną do zmierzenia się z problemem erozji bazy podatkowej. Dlatego, od końca 2004 roku, samorząd województwa pomorskiego realizuje Regionalną Strategię Innowacji (RSI-P), której cel określono jako: „stworzenie konkurencyjnej gospodarki opartej na innowacjach dla podniesienia poziomu życia społeczności Regionu”.
Dzięki implementacji założeń RSI-P w Pomorskiem zbudowano zręby kompleksowego systemu wspierania innowacyjności. Pojawiły się ważne inicjatywy, prowadzące do zmniejszenia dystansu między środowiskami biznesu i nauki. Współpraca uczelni z przedsiębiorstwami w kwestii komercjalizacji badań naukowych i dostosowywania kształcenia do wymogów rynku pracy odbywa się m.in. w ramach projektu INNOpomorze. W tym przypadku dofinansowanie unijne pozwoliło na stworzenie internetowej platformy, która służy prezentacji oferty badawczej pomorskich uczelni, a także na różnorakie działania służące kojarzeniu potencjalnych partnerów.
Z drugiej strony, samorządy lokalne i Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna przyczyniły się do powstania infrastruktury dla innowacyjnych firm. W ostatnich latach na terenie województwa powstały inkubatory przedsiębiorczości oraz parki naukowo-technologiczne w Gdańsku, Gdyni, Słupsku, Kwidzynie oraz Cierznie. Łączna kwota dofinansowania unijnego do projektów budowlanych wyniosła ok. 300 mln zł.
Kapitał dla pomysłowych
Inną barierą dla innowacyjnych przedsiębiorstw była niedostateczna podaż kapitału, która wynikała z niechęci banków do finansowania ryzykownych przedsięwzięć oraz nastawienia funduszy kapitałowych na duże transakcje i ograniczanie kosztu pieniądza. W tym przypadku, strukturalną lukę kapitałową postanowiono wypełnić poprzez powołanie Regionalnych Instytucji i Instrumentów Finansowania Innowacji (RIIFI), które miały inwestować środki publiczne w przedsiębiorstwa opracowujące nowe produkty i technologie, które miały szansę na sukces rynkowy.
Jednakże, weryfikacja rynkowa dla innowacyjnych przedsiębiorstw bywa niezwykle trudna.
- Przyznawane dotacje w ramach funduszy europejskich nie gwarantowały sukcesu rynkowego – mówi Marek Kasicki, wiceprezes Agencji Rozwoju Pomorza SA (ARP SA ) i szef Funduszu Kapitałowego ARP S.A. – Ludziom, którzy mają świetny pomysł na produkt czy usługę, często brakuje wiedzy w zakresie zarządzania przedsiębiorstwem. Pojawiają się trudności z analizą i oceną potencjału rynkowego, brakuje doświadczenia w budowaniu łańcuchów dostaw czy po prostu nie ma jasnej, przekonywującej i długoterminowej strategii wzrostu.
Z tego powodu, oprócz konkursów przeprowadzanych w ramach funduszy europejskich, w województwie pomorskim powstał Fundusz Kapitałowy Agencji Rozwoju Pomorza (FK ARP). Fundusz finansowany jest w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka, a jego kapitalizacja wynosi 35 mln zł. Oferta, oprócz wniesienia udziałów o maksymalnej wartości 200 tys. euro, obejmuje szerokie wsparcie dla osób z innowacyjnymi pomysłami w postaci bezpłatnej infrastruktury na terenie Gdańskiego Parku Naukowo-Technologicznego, analizy rynku i ryzyka czy doradztwa marketingowego.
Sukcesy rynkowe
Ostatnią z success story wśród pomorskich innowacji jest historia spółki MODE S.A., która weszła na rynek fotografii obrotowej ze swoim produktem MODE Photo Composer w 2009 roku. Produkt firmy składa się z komory bezcieniowej, podświetlenia LED oraz platformy obrotowej. Całość jest zintegrowana z aparatem i komputerem użytkownika oraz umożliwia wykonywanie prezentacji przedmiotów w widoku obrotowym. Specjalne oprogramowanie pozwala na dostosowanie oświetlenia i zarządzanie całym procesem tworzenia zdjęcia.
- Urządzenie jest uniwersalne i łatwe w obsłudze. Dzięki temu, że cały proces zarządzany jest z poziomu komputera, to produkt jest szybszą, mniej skomplikowaną i zdecydowanie tańszą alternatywą dla profesjonalnych studiów fotograficznych – mówi Leszek Mazur, prezes zarządu i główny udziałowiec spółki.
Kapitał na rozpoczęcie działalności oraz komercjalizację Photo Composer’a został wniesiony przez Fundusz Kapitałowy ARP. W ciągu dwuletniej współpracy z Funduszem spółka rozpoczęła penetrację kolejnych segmentów rynku. W pierwszej kolejności, produkt oferowany był sklepom jubilerskim, a z czasem zaczął trafiać do kolekcjonerów i numizmatyków.
- Nasz dział badawczy zaprojektował kolejne urządzenia, które pozwolą klientom na fotografowanie większych obiektów. Zamierzamy to wykorzystać w walce o rynek sklepów internetowych. Z myślą o nich przygotowujemy nową wersję oprogramowania, która pozwoli administratorom e-sklepów na efektywne tworzenie internetowej oferty – zdradza Mikołaj Bator, dyrektor handlowy MODE S.A.
Wraz z rozwojem na rynku krajowym spółka planuje zwiększenie swojej aktywności za granicą. Obecnie produkty spółki dostępne są w Czechach, Słowacji, Niemczech, Francji i na Węgrzech. Na przyszły rok zaplanowana jest ekspansja na rynki Indii, Dalekiego Wschodu i USA.
Jeszcze przed swoim debiutem na NewConnect, spółka zdołała pozyskać inwestora prywatnego na rozwój swojej działalności. Na początku 2011 roku, w drodze podniesienia kapitału zakładowego, udziały w spółce objął fundusz Spartan Capital S.A wraz z koinwestorami.
- Postanowiliśmy zainwestować w spółkę MODE, ponieważ segment, w którym działa ta firma jest bardzo perspektywiczny. Przekonały nas potencjał rozwoju rynku oraz konkurencyjna cena Photo Composer’a względem zagranicznych produktów – wyjaśnia Konrad Szwedziński, prezes zarządu Spartan Capital S.A.
Ten model działa
Spółka MODE S.A. jest dobrym przykładem na skuteczność regionalnego systemu wspierania innowacji, który efektywnie wykorzystuje środki z Unii Europejskiej. – Dzisiaj na świecie odchodzi się od rozdawania dotacji. Obecnie formy wsparcia są bardziej rozbudowane, wraz z kapitałem implementuje się wiedzę. Cieszę się, że ten model sprawdza się na Pomorzu – podsumowuje Marek Kasicki.
adam29
3 października 2011 at 15:25
Jest więcej takich miejsc, gdzie można liczyć na wsparcie kapitałowe ze środków unijnych. Jednym z nich jest np. miasto Grudziądz. Oferta dla biznesu obejmuje szeroki wachlarz pomocy publicznej i pomocy de minimis (zwolnienia w podatku od nieruchomości, zwolnienia w podatku dochodowym na terenie sse, doposażenia miejsc pracy, etc.) i wiele innych form wsparcia inwestycji. Więcej informacji tutaj: biznes.grudziadz.pl