„Łatwo zbudować warsztat, ale trudniej zbudować załogę ” – to stare chińskie przysłowie doskonale oddaje zasadę, na której powinna opierać się firma pragnąca odnieść sukces. Zwłaszcza w dzisiejszych czasach, gdy w przedsiębiorstwach liczy się dobra organizacja, harmonijne relacje międzyludzkie oraz pomysłowość i innowacyjność pracowników.
Na szczęście w naszym regionie od ośmiu pokoleń budujemy cywilizację przemysłową. Mamy więc dobrze przygotowanych fachowców. W dodatku coraz więcej młodych ludzi studiuje. W ciągu ostatnich dwudziestu lat liczba studentów na Śląsku wzrosła aż pięciokrotnie. W sumie ocenia się, że dziś studiuje w naszym regionie około 200 tysięcy osób. W tym roku po raz pierwszy w historii uczelni liczba studentów Akademii Ekonomicznej w Katowicach przekroczyła 15 tysięcy. Natomiast aż dwa raz tyle – bo około 30 tysięcy studentów rozpoczęło nowy rok akademicki na Politechnice Śląskiej. To bardzo optymistyczne dane. Świat poszukuje bowiem inżynierów i ekonomistów.
Czy jednak potrafimy wykorzystać ten ogromny potencjał młodości, wiedzy i kompetencji? Okazuje się, że nie zawsze. Sondaże przeprowadzone wśród Polaków mówią, że na emigrację zarobkową zdecydowani są właśnie ludzie młodzi do 39 roku życia (chce wyjechać nawet 40 proc. z nich), a jeśli chodzi o strukturę zawodową, to chcą wyjechać głównie studenci. Powodem jest brak atrakcyjnych ofert pracy i szans na rozwój w ich miejscu zamieszkania, oraz lepszych perspektyw zawodowych. Zdaniem specjalistów, nasz rząd jak i władze samorządowe powinny robić wszystko, by tych młodych ludzi zatrzymać. Emigracja najlepszych fachowców, ludzi wykształconych to ogromna strata dla regionu oraz kraju.
Możliwość tworzenia pracy atrakcyjnej dla pracowników powinna stać się podstawowym celem przedsiębiorców z regionu. Przy sprawnym wykorzystaniu kapitału ludzkiego, który posiadamy oraz właściwych decyzjach ułatwiających działalności firm doprowadzimy do powstania wielu nowoczesnych i atrakcyjnych miejsc pracy w regionie.
Stworzenie miejsc pracy wysokiej jakości nie jest jednak łatwe. Temu zadaniu poświęciła się Regionalna Izba Gospodarcza w Katowicach wspólnie z Instytutem Badań nad Demokracją i Przedsiębiorstwem Prywatnym, które realizują projekt „Praca wysokiej jakości (PWJ). System identyfikacji dziedzin o dużych potencjałach wzrostu zatrudnienia wysokiej jakości w woj. śląskim. ” – Jego głównym celem jest zbudowanie systemu pozwalającego na identyfikację dziedzin oraz cech jakie przyczynią się do tworzenia atrakcyjnych warunków zatrudnienia. Dzięki projektowi będziemy dysponowali wskazówkami dla przedsiębiorców jakimi cechami powinni się kierować przy tworzeniu miejsc pracy w swoich firmach – wyjaśnia Maciej Biskupski, Koordynator ds. grupy roboczej. – Z naszych obserwacji wynika, że tworzenie miejsc pracy bez względu na ich jakość, jest mało celowe. Pracownicy potrzebują pracy dającej perspektywy rozwoju, odpowiedni poziom zarobków, a także odpowiadającej wyzwaniom przyszłości. Jednocześnie nie akceptują nisko płatnej pracy, o czym świadczy skala emigracji zarobkowej – dodaje.
Z pierwszych analiz wynika, że model miejsc pracy, który mógłby być zastosowany w całym województwie śląskim powinien akcentować takie cechy jak: wysokie dochody z pracy, trwałość i komfort miejsc pracy, miejsca pracy zapewniające trwałe zatrudnienie na umowę o pracę (z przysługującymi temu świadczeniami) oraz praca wymagająca odpowiedzialności i inicjatywy.
W ramach projektu przewidziano m.in. liczne spotkania z przedstawicielami administracji samorządowej i Urzędów Pracy z województwa śląskiego oraz opracowanie publikacji poświęcone wynikom projektu.
Zachęcamy też do stałego kontaktu i konsultacji z Koordynatorem ds. grupy roboczej — Maciejem Biskupski — 32/ 351 11 89 mbiskupski@rig.katowice.pl.
Projekt pt. „Praca wysokiej jakości (PWJ). System identyfikacji dziedzin o dużych potencjałach wzrostu zatrudnienia wysokiej jakości w woj. śląskim. Mechanizmy, instrumenty i rozwiązania” jest współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki, priorytet VIII. Regionalne kadry gospodarki, działanie 8.1 Rozwój pracowników i przedsiębiorstw w regionie, poddziałanie 8.1.2 Wsparcie procesów adaptacyjnych i modernizacyjnych w regionie.
Zaloguj się Logowanie