Politechnika Śląska, jako jedyna uczelnia z Polski, bierze udział w międzynarodowym unijnym projekcie Emundus20, umożliwiającym wymianę studentów i kadry dydaktycznej z uczelniami wyższymi spoza Europy. Nabór kandydatów do udziału w projekcie potrwa do 22 marca.
Jak podaje Politechnika Śląska, program Erasmus Mundus (External Cooperation Window – Okno Współpracy Zewnętrznej) powstał z inicjatywy unijnej, aby zintensyfikować współpracę z uczelniami wyższymi państw spoza Europy. Ma on ułatwiać dostęp do Europejskiego Obszaru Szkolnictwa Wyższego studentom z niespokojnych regionów geograficznych i słabiej reprezentowanych grup społecznych. Do jego założeń należy również podnoszenie kwalifikacji kadry dydaktycznej i umożliwienie aktywnego uczestnictwa w poprawie jakości kształcenia.
W skład Konsorcjum Projektu wchodzi 11 szkół wyższych z krajów Ameryki Centralnej m.in. z Salwadoru, Gwatemali, Hondurasu, Nikaragui oraz Meksyku. Ze strony Unii Europejskiej partnerami jest 8 uczelni z Francji, Belgii, Hiszpanii, Włoch, Finlandii oraz Polski. Koordynatorem projektu jest hiszpański Uniwersytet Kraju Basków (Universidad del País Vasco) z San Sebastian.
Współpraca uczelni obejmuje głównie wymianę studentów i pracowników naukowych. Studenci i nauczyciele akademiccy z – uczestniczących w projekcie – uczelni Ameryki Centralnej i Meksyku mają szansę na wyjazd do jednej z należących do konsorcjum projektu europejskich szkół wyższych. W zamian studiujący na uczelniach partnerskich z Europy mogą wyjechać do jednego z uniwersytetów tzw. "krajów trzecich".
Program będzie trwał 24 miesiące, podczas których 150 osób wyłonionych spośród studentów, doktorantów i kadry dydaktycznej będzie miało szansę na wyjazd na 6 miesięcy lub miesiąc. Uczestnictwo w projekcie Emundus20 gwarantuje wzajemne uznawanie wszystkich punktów kredytowych zdobytych w partnerskich instytucjach Konsorcjum.
Zaloguj się Logowanie