Studia poświęcone europejskiej walucie na Uniwersytecie Gdańskim

Niecodzienny kierunek studiów, w całości poświęcony wspólnej europejskiej walucie, rusza na Uniwersytecie Gdańskim. Od połowy listopada uczelnia wprowadza do swej oferty nowe, bezpłatne, międzywydziałowe studia podyplomowe "Mechanizmy funkcjonowania strefy euro (Unii Gospodarczo-Walutowej)". Jak informuje rzecznik prasowy UG, Beata Czechowska-Derkacz, rekrutacja na nie potrwa do 13 listopada.

"Wskutek zbliżania się daty przyjęcia przez Polskę wspólnej europejskiej waluty, obserwujemy w naszym kraju naturalny wzrost zainteresowania problematyką funkcjonowania strefy euro – mówi dr Sławomir Grabowski, kierownik studiów. – Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom wielu grup społecznych i zawodowych w zakresie lepszego dostępu do rzetelnej wiedzy na ten temat, oferujemy niezwykle interesujące studia podyplomowe, które w całości poświęcone zostały tej właśnie problematyce".

Studia, prowadzone wspólnie przez Wydział Ekonomiczny i Wydział Zarządzania UG, będą kształcić specjalistów z zakresu historii funkcjonowania strefy euro, ze szczególnym uwzględnieniem Polski, jako kraju do niej aspirującego. Przeznaczone są dla absolwentów studiów licencjackich i magisterskich, reprezentujących różne środowiska (np: do nauczycieli ekonomii czy pracowników administracji samorządowej).

Osoba, która ukończy studia będzie mogła podjąć pracę jako doradca, konsultant lub pracownik administracji publicznej, w dziale zajmującym się sprawami monetarnymi o zasięgu międzynarodowym. Natomiast absolwentom, pracującym w charakterze nauczycieli w szkołach ponadgimnazjalnych, studia umożliwią wprowadzenie lub rozszerzenie problematyki funkcjonowania strefy euro w ramach obowiązujących programów nauczania.

Nauka o "Mechanizmach funkcjonowania strefy euro" potrwa dwa semestry (w sumie 170 godzin), a zajęcia będą się odbywać w soboty i niedziele. Ponieważ nowy kierunek uzyskał dofinansowanie NBP, nauka na nim będzie bezpłatna. Słuchacze wnoszą jedynie opłatę w wysokości 300 zł na pokrycie kosztów przygotowania materiałów dydaktycznych.

Jak informuje Beata Czechowska-Derkacz, rekrutacja na nowy kierunek rozpoczęła się 30 października i potrwa do 13 listopada. Warunkiem koniecznym uczestniczenia w studiach jest posiadanie przynajmniej licencjatu z nauk ekonomicznych (dyplom wydziału ekonomicznego lub uczelni ekonomicznej).

Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl

Zaloguj się Logowanie

Komentuj