Już ponad tysiąc firm zarejestrowało się przez Internet

W pierwszym tygodniu funkcjonowania systemu informatycznego na platformie CEIDG zarejestrowało się ponad tysiąc przedsiębiorców. Wszystkich wpisów w systemie na różnym poziomie przetwarzania odnotowaliśmy ponad 4 600 - powiedział wicepremier, minister gospodarki Waldemar Pawlak podczas konferencji prasowej.

Spotkanie z mediami, w którym wziął również udział wiceminister gospodarki Dariusz Bogdan, odbyło się 8 lipca 2011 r. w Ministerstwie Gospodarki.

Wicepremier Pawlak podkreślił, że wśród najczęściej rejestrowanych branż znalazły się sprzedaż detaliczna prowadzona wysyłkowo lub przez Internet, sprzedaż detaliczna prowadzona poza siecią sklepową oraz działalność budowlana. - Najbardziej aktywne przedsiębiorczo były natomiast województwa mazowieckie, śląskie i pomorskie – powiedział. - Z kolei biorąc pod uwagę podział na gminy, najwięcej osób, które zdecydowały się założyć firmę, dokonało wpisu w Gdańsku, Częstochowie, Lublinie oraz Warszawie Mokotów –wymienił.

Wiceszef rządu przypomniał, że od 1 lipca 2011 r. każdy obywatel bez wychodzenia z domu może zarejestrować swoją firmę lub zawiesić jej działalność. – Czynności te można wykonać przez Internet, wystarczy tylko posłużyć się formularzem CEIDG – powiedział.  Dodał, że CEIDG zapewnia także swobodny dostęp do danych ewidencyjnych wszystkich firm zarejestrowanych w Polsce. – Dzięki temu możemy sprawdzić np. informację o firmie, z którą planujemy współpracę – wyjaśnił wicepremier Pawlak.

Wiceminister Dariusz Bogdan, odpowiedzialny za wdrażanie projektu CEIDG, zaznaczył, że do końca 2011 r. jednocześnie będę funkcjonowały rejestry w gminach i elektroniczny rejestr CEIDG. – Jest to okres przejściowy na uzupełnienie danych przez wszystkich przedsiębiorców. Będą oni mogli korzystać również z pomocy urzędów skarbowych czy gmin, w których prowadzą działalność gospodarczą – powiedział wiceminister.

JAK DZIAŁA SYSTEM CEIDG

ZAŁÓŻENIE FIRMY

  • Przyszły przedsiębiorca musi wypełnić formularz zamieszczony na platformie internetowej CEIDG. Wpis do ewidencji działalności gospodarczej następuje w momencie przyjęcia przez system danych z formularza. Ten z kolei zatwierdza je w ciągu 24 godzin (dnia roboczego) od wypełnienia wniosku. Dzięki CEIDG przedsiębiorca może również uzupełniać i aktualizować swoje dane. Jeżeli system podczas weryfikacji znajdzie błąd, przedsiębiorca ma obowiązek skorygować go w ciągu 7 dni roboczych.
  • Do rejestracji działalności gospodarczej wystarczy tylko: imię i nazwisko przedsiębiorcy, jego data urodzenia, numery: PESEL, NIP i REGON, adres zamieszkania, adres kontaktowy, e-mail oraz określenie przedmiotu wykonywanej działalności gospodarczej (zgodny z Polską Klasyfikacją Działalności).

ZAWIESZENIE DZIAŁALNOŚCI GOSPODARCZEJ

  • Do zawieszenia działalności gospodarczej wystarczy wypełnić odpowiedni formularz w systemie CEIDG. Działalność zostaje zawieszona w momencie pojawienia się wpisu w ewidencji lub w dniu określonym we wniosku przez przedsiębiorcę. Należy jednak pamiętać, że w przypadku spółek cywilnych, wniosek o zawieszenie działalności muszą złożyć wszyscy wspólnicy.
  • Zawieszenie działalności gospodarczej, w przedsiębiorstwie niezatrudniającym pracowników, może trwać minimalnie 30 dni, maksymalnie 24 miesiące.

DOSTĘP DO INFORMACJI O INNYCH PRZEDSIĘBIORSTWACH

  • CEIDG może służyć także jako praktyczna wyszukiwarka informacji o przedsiębiorstwach. Dzięki niej przedsiębiorca może znaleźć ważne dane kooperantów np. NIP, z którymi chciałby nawiązać współpracę. Procedury z tym związane zostały ograniczone do minimum.

Zaloguj się Logowanie

Komentuj