Unijne zaliczki tuż

Już niedługo do samorządów i przedsiębiorstw popłyną szerszym strumieniem unijne zaliczki. Ministerstwo rozwoju regionalnego dogadało się z resortem finansów i przygotowało kolejną wersję rozporządzenia nowelizującego dotychczasowe przepisy w tym zakresie.

Jeśli Rządowe Centrum Legislacji, do którego trafił projekt, nie zgłosi żadnych uwag to nowe zasady zaliczkowania mają szanę wejść w życie w ciągu kilku najbliższych dni.
 
Projekt nowelizacji rozporządzenia w sprawie wydatków związanych z realizacją programów operacyjnych umożliwia szersze stosowanie zaliczek dla beneficjentów programów operacyjnych. Kluczowe zmiany dotyczą § 9 i § 10.
 
Projekt zakłada skreślenie § 9, który poważnie ograniczał możliwość przekazywania dotacji rozwojowej w formie zaliczki beneficjentom prowadzącym działalność wykonywaną w celu osiągnięcia zysku.
 
Dotychczas mogli ją otrzymać m.in. beneficjenci będący spółką Skarbu Państwa lub bankiem państwowym, realizujący projekty związane z prowadzeniem prac badawczo-rozwojowych lub wdrażaniu ich wyników.
 
W świetle nowych przepisów dotacja celowa w formie zaliczki będzie przysługiwała wszystkim beneficjentom unijnych funduszy po ustanowieniu i wniesieniu przez nich zabezpieczenia należytego wykonania zobowiązań.
 
W przypadku projektów o wartości do 4 mln zł (dotychczas do 1 mln zł) takim zabezpieczeniem będzie weksel in blanco.
 
Omawiany projekt różni się nieco od wersji skierowanej do uzgodnień międzyresortowych i konsultacji społecznych w dniu 24 grudnia 2008 r. Zmiany dotyczą m.in.:
 
- rezygnacji z przepisów wprowadzających ograniczenia odnośnie wysokości zaliczek oraz form zabezpieczeń w przypadku, gdy instytucja zarządzająca wykazywać będzie wspomniane zaliczki w deklaracjach wydatków kierowanych do KE;
 
- dopuszczenia możliwości przekazywania w ramach programów operacyjnych środków w zarząd funduszy kapitału podwyższonego ryzyka, funduszy gwarancyjnych, funduszy pożyczkowych, funduszy na rzecz rozwoju obszarów miejskich oraz funduszy powierniczych;
 
- zniesienia przepisów zmieniających charakter progu, poniżej którego możliwie jest ustanowienie zabezpieczenia w formie weksla in blanco (z kwoty dofinansowania na kwotę zaliczki – obecnie jest to w dalszym ciągu kwota dofinansowania);
 
- wprowadzenia przepisów, zgodnie z którymi w przypadku programów operacyjnych współfinansowanych ze środków EFS, próg wysokości dofinansowania, którego przekroczenie skutkuje obowiązkiem ustanowienia zabezpieczenia należytego wykonania zobowiązań wynikających z umowy o dofinansowanie na zasadach określonych w §10 ust. 2 i 3, odnosi się do łącznej kwoty dofinansowania w formie zaliczki przyznanego beneficjentowi przez daną instytucję w ramach realizowanych równolegle umów o dofinansowanie;
 
- uchylenia obowiązującego (a w projekcie z 24 grudnia 2008 r. nieznacznie modyfikowanego) § 10 ust. 4, określającego podmioty, w stosunku do których nie stosuje przepisów uzależniających przekazanie dofinansowania w formie zaliczki od ustanowienia zabezpieczenia należytego wykonania zobowiązań wynikających z umowy o dofinansowanie. (PAP/mp/)

Zaloguj się Logowanie

Komentuj