Koncepcja zrównoważonego zarządzania strategicznego może pomóc współczesnym przedsiębiorcom, którzy zmagają się z trudnymi, złożonymi warunkami prowadzenia działalności gospodarczej. Model takiego zarządzania opracowała dr Anna Witek-Crabb z Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu.
Witek-Crabb podkreśla, że przedsiębiorstwo stanowi system, którego elementami są ludzie z nim związani – pracownicy, właściciele i społeczności lokalne. Na system składają się też struktury, procesy i relacje. Na tym nie koniec, trzeba bowiem brać pod uwagę także elementy większego systemu społeczno-gospodarczego, w którym firma funkcjonuje. Otoczenie przedsiębiorstwa tworzą konkurenci, klienci, instytucje państwowe i międzynarodowe, prawo, gospodarka, demografia czy ekologia.
"Złożoność, dynamika zmian, różnorodność i współzależności tworzą nowe warunki funkcjonowania biznesu. W takich warunkach koncepcje zarządzania opierające się na fragmentarycznych metodach, niesystemowym podejściu, atomizacji i analizie nie zawsze się sprawdzają, gdyż prowadzą do wycinkowej wiedzy i często pomijają bardziej złożone i niejednoznaczne relacje i powiązania o charakterze ekonomiczno-społeczno-ekologicznym" – ocenia specjalistka.
Zdaniem dr Witek-Crabb, koncepcją, która może pomóc przedsiębiorcom w zarządzaniu firmą, jest koncepcja zrównoważonego zarządzania strategicznego. Badaczka postawiła sobie za cel stworzenie modelu takiego zarządzania. W swojej pracy doktorskiej określiła, czym się będzie charakteryzować organizacja procesu zarządzania strategicznego (sprecyzowała uczestników procesu, metodę i zakres) oraz sama strategia (misja, cele, przewaga konkurencyjna) w przedsiębiorstwie, które wdraża tę koncepcję.
Doktor opracowała model, wskazujący progresję praktyk i umożliwiający diagnozę stopnia zaawansowania przedsiębiorstwa we wdrażaniu zasad zrównoważonego rozwoju przedsiębiorstw w poszczególnych obszarach zarządzania strategicznego. Model ten wykorzystała w 8 przedsiębiorstwach dla oceny realizacji tej koncepcji poprzez pogłębione studium przypadku. (KOL, PAP – Nauka w Polsce, agt/bsz)
Zaloguj się Logowanie