Małopolskie Centrum Prewencji i Leczenia Cywilizacyjnych Chorób Układu Oddechowego otwarto w Krakowie. Pracujący tam lekarze będą korzystać z najnowocześniejszego na południu Polski sprzętu – m.in. niezwykle dokładnego tomografu komputerowego.
Centrum powstało przy ul. Skawińskiej w II Katedrze Chorób Wewnętrznych Collegium Medicum UJ. "Choroby układu oddechowego są pierwszą przyczyną zachorowań w każdej populacji europejskiej, a przy naszym klimacie szczególnie. Rak płuca jest pierwszą przyczyną zgonów wśród mężczyzn" – mówił PAP kierownik II Katedry Chorób Wewnętrznych CM UJ prof. Andrzej Szczeklik.
Dzięki finansowemu wsparciu z funduszy UE kupione zostały: 64- rzędowy tomograf komputerowy, ultrasonograf, videobronchofiberoskop, aparat do diagnostyki bezdechu sennego i respiratory. Sprzęt kosztował ponad 5 mln zł, z czego ok. 80 proc. stanowiło unijne wsparcie.
Lekarzom łatwiej będzie o dokładną diagnozę m.in. raka płuca, ostrej niewydolności oddechowej i lepsze leczenie astmy czy nowotworów. "Tomograf, który kupiliśmy, ma bardzo wysoką rozdzielczość, co pozwala na uzyskanie w bardzo krótkim czasie obrazów z dokładnością nawet poniżej milimetra. Urządzenie samo dobiera nasilenie promieniowania, by było ono jak najmniejsze, potrafi też rozpoznać u pacjenta np. arytmię i skorygować obraz tak, by nie był on zaburzony" – wyjaśnia prof. Szczeklik.
W Centrum Prewencji i Leczenia Cywilizacyjnych Chorób Układu Oddechowego – po skierowaniu od lekarza – przyjmowani będą pacjenci z Małopolski. Dyrekcja katedry ma nadzieję, że uda się zawrzeć kontrakt z NFZ, dzięki któremu sprzęt będzie wykorzystywany co najmniej 10-12 godzin na dobę. (WOS, PAP – Nauka w Polsce, bsz)
Zaloguj się Logowanie