Nowoczesne technologie IT w medycynie

W Krakowie odbyła się międzynarodowa konferencja ‘Telemedycyna – Nowoczesne technologie IT w medycynie’, organizowana przez Zakład Systemów Komputerowych ZSK przy wsparciu partnerów: producentów i dystrybutorów rozwiązań IT dla sektora medycznego, wśród nich firmę Polycom Inc. – światowego lidera ujednoliconej komunikacji (UC) oraz dystrybutora rozwiązań teleinformatycznych – firmę Veracomp.

Na konferencji zaprezentowano nowatorskie rozwiązania w zakresie telemedycyny, wsparte przykładami zastosowań w Europie. Urządzeniem, które spotkało się z dużym zainteresowaniem uczestników był Practitioner Cart HDX firmy Polycom. Zapewnia on pracownikom medycznym możliwość przekazania pełnego obrazu pacjenta w czasie rzeczywistym. Współpracując ze wszystkimi standardowymi medycznymi urządzeniami peryferyjnymi, w tym nawet ze stetoskopami, oferuje doskonałą jakość przekazu dźwięków serca oraz płuc w czasie rzeczywistym. Specjaliści medycyny mogą również wykorzystywać rozwiązania do przesyłania materiałów medycznych w celach naukowych i edukacyjnych. Przy okazji uczestnicy spotkania mieli okazję poznać sposoby finansowania badań telemedycznych bazujące na doświadczeniach Niemiec. Ponadto przedstawiono systemy służące do archiwizowania i przechowywania danych.

„Już sam tytuł wydarzenia podkreśla wagę oraz rosnące znaczenie nowoczesnych technologii w sektorze medycznym. Cieszymy się, iż na konferencji mogliśmy przedstawić zalety innowacyjnych rozwiązań telepresence jakości HD zaprojektowanych specjalnie do zastosowań w służbie zdrowia.” – powiedział Andrew Graley, Dyrektor ds. rynków medycznych na Europę, Bliski Wschód i Afrykę w firmie Polycom. Batłomiej Madej z Veracomp, dystrybutor m.in. rozwiązań Polycom dodaje: „Practitioner Cart HDX firmy Polycom działa w mobilnym, bezprzewodowym, zintegrowanym systemie cechującym się płynną współpracą z medycznymi urządzeniami peryferyjnymi, zapewnia specjalistom medycyny i pacjentom dostęp do opieki bez względu na czas i miejsce. Rozwiązania tego typu pomagają w codziennym leczeniu szpitalnym i ambulatoryjnym, gdzie technologia przenośna może poprawić jakość opieki w zakładzie zapewniając dostęp do specjalistów, którzy w przeciwnym razie byliby nieosiągalni.”

„Istnieje wiele potencjalnych aplikacji dla telemedycyny, a zainteresowanie nimi znacznie wzrasta z powodu konkretnych zalet, które oferują, przede wszystkim lepszego dostępu do opieki, większej wydajności oraz szybkiego dotarcia do specjalistów, szerszej edukacji włącznie z praktycznymi szkoleniami. A co najważniejsze daje możliwości obniżenia łącznych kosztów opieki medycznej,” dodaje Andrew Graley, Polycom.

Na konferencji poruszano m.in. kwestie finansowania konsultacji telemedycznych w zachodniej Europie oraz wymieniano poglądy pomiędzy środowiskiem lekarskim i działami informatycznymi w Ochronie Zdrowia w różnych częściach starego kontynentu.

Patronat nad konferencją objęła Okręgowa Izba Lekarska w Krakowie. Marszałek Województwa Małopolskiego, Marek Sowa, pełnił patronat honorowy. Konferencja skierowana była do właścicieli publicznych i niepublicznych placówek ochrony zdrowia, dyrektorów technicznych, szefów działów IT, głównych informatyków oraz do instytucji i firm zajmujących się finansowaniem usług i technologii placówek ochrony zdrowia. Spotkanie było jrównież organizowane z myślą o lekarzach – konferencja akredytowana przez Okręgową Izbę Lekarską w Krakowie. Uczestnikom przysługuje 5 pkt edukacyjnych (zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Zdrowia z dn. 6 października 2004 r. w sprawie sposobów dopełnienia obowiązku doskonalenia zawodowego lekarzy i lekarzy dentystów).

Zaloguj się Logowanie

Komentuj