 |
Z ponad 100 zgłoszeń, które nadeszły z całej Polski, jury Panasonic Kid Witness News wyłoniono trzy zespoły, które będą miały możliwość nakręcenia filmowych reportaży na podstawie autorskich scenariuszy. Zakwalifikowane do drugiego etapu ekipy młodych filmowców otrzymają profesjonalny sprzęt audio-video firmy Panasonic i przystąpią do realizacji reportaży na temat ekologii.
|
Spośród nakręconych prac, w lutym przyszłego roku, wybrana zostanie najlepsza, która zmierzy się ze zwycięskimi filmami z innych krajów. Twórcy prac, które uzyskają najwyższe noty w międzynarodowym głosowaniu zostaną zaproszeni na wielki finał do Japonii. Czy powtórzą sukces polskiej drużyny sprzed roku?
W pierwszym etapie konkursu Panasonic Kid Witness News zespoły, złożone z nie więcej niż czterech uczniów pod opieką nauczyciela, przygotowywały konspekty scenariuszy reportaży o tematyce ekologicznej. Spośród nich wyłonieni zostali autorzy najlepszych scenariuszy, którzy do końca stycznia 2009 r. będą pracować nad ich realizacją.
Do drugiego etapu konkursu Panasonic Kid Witness News zakwalifikowały się następujące konspekty:
- „Brudna robota” (Publiczne Gimnazjum im. Bohaterów Narodowych w Jerzmanowej) – za pomysł o dużej sile wyrazu oraz ciekawie skonstruowany dramaturgicznie;
Film młodzieży z Jerzmanowej pokaże jeden dzień pracownika Zakładu Oczyszczania Miasta, któremu towarzyszyć będzie ekipa młodych filmowców. Bohater wprowadzi widza w problemy, jakie spotyka w swojej codziennej pracy pokazując jednocześnie bezmyślne działanie mieszkańców pobliskich miejscowości spowodowane brakiem świadomości ekologicznej.
- „Słupski Patrol Konny” (Gimnazjum nr 3 w Słupsku) – za filmowy opis interesującej historii przemawiający przede wszystkim obrazem;
Film przygotowany przez młodzież ze Słupska pokaże, jak duże może być zaangażowanie w ochronę środowiska regionu, z którego pochodzą autorzy. Będzie to historia rówieśników młodych filmowców, którzy zdecydowali się powołać do życia konny patrol mający za zadanie pilnowanie nadbrzeża rzeki Słupia w okresie ochronnym troci i łososi, kiedy to następuje wzmożona aktywność kłusowników. Kamera zarejestruje podstawowe informacje na temat troci i łososi, a także rozmowę na temat zagrożeń płynących ze strony nielegalnych połowów oraz akcję śledzenia i łapania kłusowników.
- „Eko-Zorro – mściciel środowiska” (Zespół Szkoły Podstawowej i Gimnazjum w Bieździedzy) – za dowcipne i trafiające do wyobraźni potraktowanie tematu oraz kreatywne nawiązanie do komiksów o superbohaterach.
Młodzież ze szkoły z Bieździedzy w zabawny sposób poprowadzi widza przez kilka krótkich i prostych lekcji zachowań proekologicznych z udziałem bohatera – Eko-Zorro. Optymistyczny i prosty w swojej formule obraz udowodni widzom, że każdy, codziennie może zostać bohaterem stosując się do prostych zaleceń Eko-Zorro.
Szkoły, których uczniowie zostali wyróżnieni w pierwszym etapie konkursu otrzymają od firmy Panasonic Polska zestawy sprzętu audio-video składające się z profesjonalnych kamer cyfrowych AG-HMC71 z wyposażeniem, telewizorów LCD i nagrywarek DVD z twardym dyskiem. Sprzęt ten posłuży zespołom do realizacji konkursowych reportaży.
Zanim zwycięskie ekipy młodych filmowców przystąpią do realizacji reportaży, wezmą udział w warsztatach, które wprowadzą ich w arkana sztuki filmowej. Poprowadzą i przygotują je specjaliści z Fundacji Art.-House, która sprawuje merytoryczną opiekę nad projektem.
”Zależy nam na tym, aby młodzież, poza przyswojeniem gramatyki języka filmowego, nauczyła się uważnie i z wrażliwością portretować otaczającą nas rzeczywistość. Dlatego zajęcia z warsztatu filmowego i dziennikarskiego zawsze staramy się wzbogacać o ćwiczenia i zadania rozwijające wrażliwość estetyczną właśnie oraz umiejętność otwarcia się na drugiego człowieka (bohatera opowiadanej historii)” – podkreśla Monika Wirżajtys z Fundacji Art-House.
W drugim etapie konkursu Panasonic Kid Witness News, oprócz zespołów filmowców wyróżnionych w tym roku, wezmą udział także szkoły, które uczestniczyły w poprzednich edycjach KWN. Łącznie do realizacji reportaży przystąpi 14 szkół, z pośród których jury wyłoni trzy ekipy filmowe. Członkowie zwycięskiego zespołu otrzymają od firmy Panasonic kamerę cyfrową na karty SD, a członkowie zespołów, które zajęły 2 i 3 miejsce otrzymają zestawy audio. Zwycięzca polskiej edycji Panasonic Kid Witness News będzie reprezentował nasz kraj w walce o finał europejski i światowy. Stawką jest wyjazd do Japonii na światowy finał. W ubiegłym roku młodzież ze Sztumu pod Gdańskiem uczestniczyła zarówno w finale europejskim w Londynie, jak również spędziła tydzień w Japonii, gdzie zdobyła wyróżnienie za najlepsze zdjęcia.
„Tegoroczna edycja konkursu Panasonic Kid Witness News okazała się zdecydowanie rekordowa. Otrzymaliśmy łącznie 136 konspektów reportaży z 106 szkół z całego kraju. To bardzo dobry wynik, który pokazuje, że inicjatywy takie ja ta cieszą się ogromną popularnością wśród młodych, ambitnych uczniów. Szczególnie cieszy zainteresowanie ze strony młodzieży z mniejszych miejscowości, gdzie często nasz konkurs daje im szansę rozwinąć nowe umiejętności i zainteresowania. Głęboko wierzymy, że duże zainteresowanie projektem, dzięki zaproponowanej tematyce, przyczyni się także do zwrócenia uwagi młodych twórców na problemy ekologiczne w ich otoczeniu ”- przekonuje Radek Jaworski, PR Manager w Panasonic Polska.
Konspekty reportaży nadesłane do konkursu oceniane były przez jury złożone ze specjalistów z dziedziny filmu i mediów – Jacek Bławut, operator i reżyser-dokumentalista, wykładowca wielu filmowych uczelni w Polsce i zagranicą, wybitny autorytet w dziedzinie dokumentu, Marcin Kołodziejczyk, redaktor tygodnika Polityka, autor cyklu reportażu „Na własne oczy” oraz Remigiusz Zawadzki i Monika Wirżajtys z Fundacji Art-House, organizatora Międzynarodowego Festiwalu Reportażu Telewizyjnego „Camera Obscura” oraz przedstawiciele Panasonic Polska, organizatora konkursu.
Dalsze szczegóły na temat konkursu można znaleźć na stronie www.panasonic.pl/kwn
Panasonic Kid Witness News jest organizowany na świecie od 1988 roku. Obecnie program obejmuje swym zasięgiem m.in.: Stany Zjednoczone, Kanadę, Japonię, Wielką Brytanię, Niemcy, Włochy, Hiszpanię, a także Turcję, Chiny, Indonezję i Polskę. Jak dotąd w projekt zostało zaangażowanych 70 tys. uczniów z całego świata, a w ostatniej edycji KWN udział wzięło 749 szkół. W Polsce Kid Witness News po raz pierwszy zostało zorganizowane w 2004 roku. Do ubiegłorocznej edycji zgłoszono 54 konspekty, a polski reportaż po raz pierwszy zakwalifikował się i zdobył wyróżnienie w międzynarodowym finale konkursu. Celem ogólnoświatowego, organizowanego co roku programu jest zaznajomienie dzieci z obsługą nowoczesnego sprzętu, zaszczepienie wrażliwości na ważne problemy społeczne oraz stworzenie im warunków do rozwoju kreatywności i umiejętności organizacyjnych. Panasonic zapewnia uczestniczącym w programie szkołom zestawy sprzętu audio-wideo, dając dzieciom szansę na realizację zainteresowań oraz wyrażenie siebie poprzez tworzenie reportażu. Dzięki temu dzieci mają możliwość zdobycia nowych doświadczeń oraz sprawdzenia się w ciekawych rolach związanych zarówno z technicznymi, jak i merytorycznymi aspektami pracy reportera. (red)
Zaloguj się Logowanie