Krzysztof Cichy z Wydziału Fizyki UAM w Poznaniu, Aneta Kurzępa z Instytutu Immunologii i Terapii Doświadczalnej PAN oraz Dariusz Sobolewski z Wydziału Chemii Uniwersytetu Gdańskiego zostali laureatami I edycji nagród dla wybitnych młodych naukowców, przyznanych przez Wydawnictwo Naukowe Elsevier B.V. oraz Fundację Edukacyjną "Perspektywy".
Krzysztof Cichy studiował najpierw na Akademii Ekonomicznej w Poznaniu, gdzie w wieku 27 lat otrzymał stopień doktora. Potem został laureatem I edycji konkursu Prezesa NBP za pracę z dziedziny teorii wzrostu gospodarczego. Obecnie pracuje w Katedrze Ekonomii Matematycznej AE w Poznaniu oraz jest doktorantem stacjonarnych studiów doktoranckich na Wydziale Fizyki UAM.
"Te z pozoru odległe obszary badawcze mają kilka wspólnych punktów – wyjaśnia. – W badaniach z zakresu ekonomii wykorzystuję na przykład wiele metod symulacyjnych opracowanych przez fizyków". Zainteresowania laureata z dziedziny fizyki dotyczą tzw. chromodynamiki kwantowej na sieci. "Moja rola w tych badaniach – mówi dr Cichy – polega na tworzeniu efektywnych algorytmów, ich implementacji oraz wykorzystaniu napisanych przez mnie i przez inne osoby programów na najpotężniejszych na świecie superkomputerach".
Aneta Kurzępa jest absolwentką chemii na Politechnice Wrocławskiej i studentką drugiego roku studiów doktoranckich w Instytucie Immunologii i Terapii Doświadczalnej PAN. Jej praca polega na badaniach bakteriofagów, tj. wirusów atakujących bakterie, co może w przyszłości skutkować opracowaniem skutecznej metody zwalczania wielu chorób. Prowadzi własny grant badawczy w dziedzinie interakcji fagów z organizmami ssaków, ma na swym koncie liczne publikacje naukowe, zarówno jako współautorka, jak i samodzielny autor.
Dr Dariusz Sobolewski jest pracownikiem naukowo-dydaktycznym Uniwersytetu Gdańskiego, zatrudnionym na stanowisku adiunkta w Katedrze Syntezy Organicznej Wydziału Chemii UG. W ciągu ostatnich kilku lat pracy opublikował blisko 30 prac naukowych. Jego badania dotyczą prób znalezienia m.in. silnych i selektywnie działających analogów hormonów neuroprzysadkowych, które mogłyby znaleźć zastosowanie w leczeniu takich chociażby chorób jak np. moczówka prosta, zaburzeń związanych z zatrzymywaniem wody w organizmie czy pewnych rodzajów nadciśnienia.
Do I edycji nagrody dla młodych naukowców zakwalifikowało się 10 osób z różnych polskich uczelni, reprezentujących medycynę, technologię, biochemię, genetykę i biologię molekularną, fizykę i astronomię, chemię, inżynierię materiałową, rolnictwo i biologię, nauki społeczne, naukę o środowisku i informatykę.
Nagrodą dla trójki zwycięzców jest uczestnictwo w wybranej przez laureata konferencji naukowej za granicą (każdemu zostaną opłacone bilety lotnicze, pokój w hotelu oraz uczestnictwo).
Organizatorami konkursu i fundatorami nagród byli Wydawnictwo Naukowe Elsevier B.V. oraz Fundacja Edukacyjna "Perspektywy". (PAP – Nauka w Polsce, Waldemar Pławski, tot/bsz)
Zaloguj się Logowanie