Podczas drugiego dnia obrad XVI Komitetu Współpracy Parlamentarnej UE-Ukraina posłowie do Parlamentu Europejskiego i deputowani do Rady Najwyższej Ukrainy dyskutowali nad przemianami gospodarczymi, związanymi z implementacją Pogłębionej i Kompleksowej Umowy o Wolnym Handlu.
Strona ukraińska podkreśliła, że podpisanie umowy będzie w początkowym okresie niekorzystne dla gospodarki ukraińskiej. W związku z tym, Kijów liczy na techniczne i finansowe wsparcie ze strony Unii w trakcie pierwszych lat implementacji postanowień umowy. Jak zaznaczył ambasador Ukrainy przy UE Kostiantyn Jelisejew wsparcie to stanie się ekonomicznym fundamentem dla dalszej integracji Ukrainy z UE.
Główny unijny negocjator umowy o wolnym handlu między Ukrainą, a Brukselą Phillippe Cuisson wyraził opinię, że ewentualne zawarcie przez Ukrainę umowy celnej z Rosją stanęłoby na przeszkodzie umowie z UE. W odpowiedzi strona ukraińska kategorycznie ucięła wszelkie spekulacje na ten temat. Zarówno ambasador Jelisiejew jak i przewodniczący delegacji ukraińskiej Borys Tarasiuk wyraźnie stwierdzili, że priorytetem dla Ukrainy jest zawarcie umowy o wolnym handlu z UE.
Przewodniczący delegacji Paweł Kowal stwierdził, że reforma administracyjna na Ukrainie jest kluczowa dla kraju. Zwrócił również uwagę na pozytywne kroki władz Ukrainy w tym kierunku. Borys Tarasiuk zaznaczył jednak, że dokonane zmiany nie są dostatecznie głębokie i dotyczą przede wszystkim zmniejszenia aparatu państwowego, a nie strukturalnej reformy samorządowej. Poseł Kowal podkreślił jednak, że wprowadzenie reformy administracyjnej jest sprawą bardzo trudną i zabiera dużo czasu.
Paweł Kowal wystąpił z inicjatywą stworzenia grupy roboczej składającej się z posłów do Parlamentu Europejskiego, która pojechałaby w czerwcu z misją na Ukrainę i przygotowała sprawozdanie dla członków Parlamentu o realnym postępach w reformie samorządowej i stanie przygotowań do implementacji umowy o wolnym handlu.
Zaloguj się Logowanie