Powoli zbliżamy się do mety przygotowań największej w historii Polski akcji publicznych inwestycji w teleinformatykę, jakie nastąpią w polskim sektorze publicznym w latach 2011-2013.
W którym miejscu – zatem – jesteśmy dziś? Statystyki mówią, że do lutego 2011 roku wydaliśmy zaledwie kilka procent środków na projekty teleinformatyczne, jakimi na lata 2007-2013 dysponują rząd i samorządy. Plany budowy publicznych sieci dostępu do Internetu są zagrożone. Urzędy niemal nie korzystają z platformy ePUAP. A kompetencje cyfrowe Polaków należą do najniższych w Unii Europejskiej.
Czy jesteśmy w stanie wyrwać się z tego zaklętego kręgu niemożności – coraz częściej pada to pytanie podczas konferencji, warsztatów seminariów, ale także na profilach społecznościowych, blogach czy w rozmowach prywatnych.
Pytanie ważne, również dlatego, że jeśli się nam to nie uda, nie sposób będzie racjonalnie i efektywnie wydatkować 15 miliardów, jakimi dysponujemy na projekty społeczeństwa informacyjnego, dzięki funduszom europejskim.
- Musimy skonfrontować się z tą rzeczywistością. Czy jesteśmy w stanie zmienić taki obraz e-Rozwoju w Polsce i wdrożyć skuteczne działania naprawcze? Z pewnością nie stać nas na to, by zmarnować szanse i wyzwania związane z cywilizacyjnym rozwojem polskich miast, wsi i regionów dzięki wykorzystaniu rozwiązań teleinformatycznych.
Kluczowe jest znalezienie odpowiedzi na pytanie, jak przeprowadzić taki program naprawczy? Jakie działania muszą podjąć wspólnie rząd, samorządy, firmy sektora informatycznego oraz organizacje pozarządowe, aby temu zadaniu sprostać – mówi Krzysztof Głomb, prezes Stowarzyszenia „Miasta w Internecie”.
Ważny moment, gorące tematy
Jesteśmy w ważnym momencie realizacji nowej strategii unijnej – Europejskiej Agendy Cyfrowej. Rok 2011 to także okres istotnych debat i przesądzeń dla e-Rozwoju w Polsce. Jak co roku, jednym z najważniejszych forów tej debaty będzie konferencja „Miasta w Internecie. 15 edycja konferencji odbędzie się w dniach 15-17 czerwca w Zakopanem pod hasłem: Polska Agenda Cyfrowa 2015. Kompetencje. Kreatywność. Kooperacja.
Gorącym tematem zakopiańskich dyskusji będzie sieć. Samorządy są zdezorientowane. Nie ma Linii Współpracy, pojawiają się nowe koncepcje związane z wykorzystaniem publicznych sieci w regionach, nadal nie wiadomo, co będzie z projektem systemowym, który miał zapewnić samorządom wsparcie doradcze w temacie budowy sieci regionalnych. – mówią samorządowcy. Procesy notyfikacyjne z KE województw Ściany Wschodniej jeszcze potrwają ładną chwilę – Ciągle jesteśmy w blokach startowych – nie wiemy tak naprawdę, jaki przyjąć docelowy model rozwoju sieci – dodają marszałkowie.
W Zakopanem będzie czas, aby na te tematy porozmawiać. Samorządy i firmy dyskutować będą o cyfrowej infrastrukturze sieci szerokopasmowych, ale także e-administracji, czy inteligentnych miastach. Prezentacje dotyczyć będą sprawdzonych modeli skutecznej realizacji projektów sieci szerokopasmowych finansowanych ze środków funduszy europejskich, a także nowego prawa internetowego. Jedna z głównych sesji poświęcona będzie problematyce programów inwestycji w e-Rozwój w kontekście Europejskiej Agendy Cyfrowej. Sesja ta zwieńczona zostanie debatą marszałków województw.
Ważnym tematem konferencyjnych debat będzie także problematyka „otwartego urzędu”. W ramach sesji Otwarty Urząd 2.0 – bajka o czterogłowym smoku czy współczesne wyzwanie? zaprezentowane zostaną najciekawsze modernizacyjne wdrożenia rozwiązań teleinformatycznych w urzędach administracji publicznej w Polsce. Podsumowaniem tej części konferencji będzie debata prezydencka z udziałem prezydentów polskich miast.
Po raz pierwszy w Polsce zaprezentowana zostanie zintegrowana mapa publicznych punktów dostępu do Internetu. PIAPS stanowią istotny komponent publicznej infrastruktury niezbędnej do skutecznej integracji Polaków z cyfrowym światem poprzez korzystanie z usług i treści internetu. Infrastruktury szczególnie ważnej w kontekście podjętej przez wiodące organizacje pozarządowe w Polsce akcji Polska Cyfrowa Równych Szans (facebook.pl/polskacyfrowa). W Zakopanem przedstawione zostaną dotychczasowe wyniki akcji, jak również kolejne działania na rzecz opracowania w Polsce narodowego programu edukacji cyfrowej dorosłych Polaków.
Warto z nimi się spotkać
Gościem specjalnym konferencji będzie dr Michał Boni – szef zespołu strategicznych doradców Premiera RP. Zaproszenie do udziału w konferencji przyjęła Magdalena Gaj – podsekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury, która kilka dni temu została przewodnicząca Międzyresortowego Zespołu ds. Realizacji Programu „Polska Cyfrowa”. Zaproszeni do udziału w konferencji zostali także m.in.: prof. Danuta Hübner – przewodnicząca Komisji Rozwoju Regionalnego Parlamentu Europejskiego, dr Włodzimierz Cimoszewicz – senator RP, b. premier, prof. Michał Kleiber – prezes Polskiej Akademii Nauk, Jerzy Koźmiński – prezes Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności, dr Detlef Eckert – dyrektor wydziału „Koordynacja polityki i strategia” Dyrekcji Generalnej „Społeczeństwo informacyjne i media” Komisji Europejskiej oraz dr Vivek Kundra – Chief Information Officer Rządu USA
Zaloguj się Logowanie