Opracowano nową, szybszą i łatwiejszą metodę otrzymywania komórek mięśnia sercowego z obecnych w skórze fibroblastów dorosłych myszy – informują naukowcy z USA.
Od dawna naukowcy poszukiwali dobrego źródła komórek, z których można byłoby wyhodować kurczące się komórki mięśnia sercowego (kardiomiocyty) do badań różnych chorób serca. Komórki skóry są idealnym kandydatem – można je łatwo pobrać od pacjentów. Ponadto ponieważ serce ssaków nie ma znaczących zdolności regeneracyjnych, dobra metoda otrzymywania kardiomiocytów w przyszłości mogłaby znaleźć zastosowanie w transplantologii.
Sheng Ding wraz z kolegami z The Scripps Research Institute uprościł i skrócił znaną już metodę „reprogramowania” fibroblastów – dotychczas najpierw doprowadzano je do stanu niezróżnicowanych komórek macierzystych za pomocą włączenia w nich specjalnych genów regulatorowych. Następnie umieszczano otrzymane niezróżnicowane komórki w specjalnej pożywce, która zawierała czynniki niezbędne do różnicowania w pożądany rodzaj komórek.
Tym razem naukowcy umieścili fibroblasty od razu w pożywce, która zawierała czynniki niezbędne do różnicowania w kardiomiocyty i na krótko włączyli w fibroblastach aktywność genów reprogramujących. W efekcie otrzymano spontanicznie kurczące się komórki mięśnia sercowego, idealne do badania podstaw chorób serca w warunkach laboratoryjnych.
Zaloguj się Logowanie