„Wzrost zatrudnienia osób w wieku 45+ – jakich rozwiązań potrzebujemy?” to temat webinarium organizowanego przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości, które odbędzie się 25 stycznia 2011 w godzinach 11.00-12.30.
Zgodnie z założeniami Strategii Lizbońskiej do 2020 roku wskaźnik zatrudnienia osób w wieku 55 – 64 lata powinien być na poziomie nie niższym niż 50%. W Polsce wskaźnik ten w 2009 roku wynosił 32,3%, kształtując się na jednym z najniższych poziomów wśród wszystkich państw członkowskich UE. Dla porównania wśród liderów: wskaźnik zatrudnienia wśród osób w wieku 55 -64 dla Szwecji kształtuje się na poziomie 70%, Estonii 60,4%, Danii 57,5%, Niemiec 56,2%.
Program rządowy „Solidarność pokoleń” zakłada działania mające z jednej strony zachęcić przedsiębiorców do zatrudniania osób 45/50+ z drugiej strony poprawić kwalifikacje i efektywność pracy tych osób. Uzupełnienie programu jest realizowane poprzez projekty systemowe MPiPS oraz Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości, w tym projekty: „Z wiekiem na plus – szkolenia dla przedsiębiorców”, „Aktywny emeryt”.
Celem realizowanych przez PARP projektów jest podniesienie wśród właścicieli i kadry zarządzającej świadomości w zakresie korzyści płynących z utrzymania w zatrudnieniu osób 45/50+, wdrożenie modelowych systemów zarządzania wiekiem oraz popularyzacja efektywnego i aktywnego życia osób w wieku emerytalnym poprzez pozostawanie czynnym zawodowo na rynku pracy.
Jakie działania przedsięwziąć aby zwiększyć poziom zatrudnienia osób będących w tej grupie zawodowej?
Podczas webinarium szukane będą odpowiedzi na pytanie – dlaczego osoby 45+ wcześniej opuszczają rynek pracy i co najmocniej wpływa na podjęcie decyzji o zakończeniu kariery zawodowej?
Czy mamy do czynienia z ograniczeniami społecznymi czy raczej prawnymi?
Czy pracodawcy nie chcą zatrudniać pracowników z tej grupy wiekowej czy może to sami pracownicy nie są zainteresowani pracą zawodową?
Główny trzon dyskusji stanowić będą sposoby przeciwdziałania wczesnej dezaktywizacji. Jak powinna wyglądać polityka państwa oraz z doświadczeń jakich krajów najlepiej skorzystać?
Czy wystarczą zmiany w systemie emerytalnym, działania uświadamiające oraz działania szkoleniowe skierowane do pracodawców i pracowników, czy może potrzebne jest wykorzystanie dodatkowych instrumentów polityki państwa?
Do udziału w debacie zaproszeni zostali m.in.: Czesława Ostrowska – Podsekretarz Stanu MPIPS,Bożena Lublińska-Kasprzak – Prezes PARP, Dr Elwira Gross-Gołacka – Dyrektor Departamentu Analiz i Prognoz MPIPS, Prof. Irena Kotowska – Demograf SGH, Jerzy Nocuń – Dyrektor Działu Kadr i Płac Cemex Polska oraz Mec. Marek Wandzel z Kancelarii Książek i Wspólnicy.
W trakcie webinarium zaprezentowane zostaną filmy/wywiady z przedstawicielami 45+ dotyczące powodów przejścia na emeryturę, aktywności zawodowej oraz trudności w znalezieniu pracy.
Webinarium dostępne będzie pod adresem: www.transmisjeonline.pl/45plus
Patronat nad wydarzeniem objęła Rzeczpospolita.
Zaloguj się Logowanie