Partnerstwo publiczno-prywatne z udziałem środków unijnych

Przy realizacji inwestycji w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego będzie można wykorzystywać środki unijne – poinformował na piątkowej konferencji wiceminister gospodarki Adam Szejnfeld. Szejnfeld wyjaśnił w ten sposób pojawiające się wątpliwości, czy po wejściu w życie nowej ustawy o partnerstwie publiczno-prywatnym przy realizacji wspólnych projektów będzie możliwe skorzystanie z pieniędzy otrzymywanych z UE.

Nową ustawę Sejm uchwalił 21 listopada. Obecnie trwają nad nią prace w Senacie. Ustawa wejdzie w życie 21 dni od ogłoszenia.
 
Partnerstwo publiczno-prywatne jest formą współpracy sektora publicznego i prywatnego przy realizacji inwestycji związanych z rozbudową infrastruktury, budownictwem itp. Dzięki temu mogą powstawać m.in. nowe autostrady, szpitale, spalarnie odpadów, drogi, szpitale i szkoły.
 
Wiceminister gospodarki powiedział, że obowiązująca obecnie ustawa o partnerstwie publiczno-prywatnym z 2005 roku nie zdała egzaminu. Nie jest stosowana, ponieważ jej przepisy są zbyt skomplikowane i przewidują za dużo ograniczeń. W efekcie zniechęcają do podejmowania inwestycji.
 
"Nowa ustawa eliminuje zbędne obciążenia administracyjne oraz likwiduje nadmierne ograniczenia" – podkreślił Szejnfeld.
 
Zapowiedział organizowanie szkoleń m.in. dla przedstawicieli biznesu i organów samorządu terytorialnego, aby zachęcić ich do realizowania wspólnych przedsięwzięć w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego. W szkoleniach będą uczestniczyli również zagraniczni eksperci, którzy przekażą doświadczenia dotyczące funkcjonowania partnerstwa publiczno-prywatnego w poszczególnych krajach.
 
W dniach 25-26 listopada przeprowadzono takie szkolenie w Warszawie, w którym uczestniczyli m.in. specjaliści z Francji.
 
Zdaniem prezes Centrum Partnerstwa Publiczno-Prywatnego dr Ireny Herbst, wiele wskazuje na to, że partnerstwo publiczno-prywatne będzie coraz częściej wykorzystywane w Polsce. Powodem jest m.in. duży deficyt środków publicznych oraz konieczność wykorzystania napływających środków unijnych.
 
Alina Sarnacka z firmy PricewaterhouseCoopers poinformowała o inwestycjach realizowanych w ramach partnerstwa publiczno- prywatnego w Hiszpanii i Wielkiej Brytanii. W takim systemie budowane są drogi w Madrycie. Natomiast w Wielkiej Brytanii partnerstwo publiczno-prywatne wykorzystywane jest m.in. do budowy więzień. (PAP) kt/ pad/ gma/

Zaloguj się Logowanie

Komentuj