Innowacyjność w polskiej energetyce

Marek Woszczyk, wiceprezes URE wziął udział w VI Międzynarodowej Konferencji POWER RING 2010 – Regionalny rynek energii Europy Środkowo-Wschodniej. Wiceprezes URE zaproszony został do sesji panelowych poświęconej problematyce rozwoju najnowszych technologii oraz możliwości ich integracji z obecnym systemem energetycznym.

Wolna gra rynkowa wymusza innowacje

Wiceszef URE odniósł się do roli państwa we wprowadzaniu innowacji w gospodarce – Optymalnie wprowadzanie innowacji powinno stanowić efekt funkcjonowania rynku. Celem wolnej gry konkurentów jest bowiem pozyskanie odbiorcy dla towaru lub usługi, a najlepszym sposobem na to jest z kolei zaoferowanie bardzo dobrego towaru i wyróżniającej się oferty – wskazywał wiceszef URE.

Jednak kwestię innowacyjności w energetyce należy rozpatrywać w kontekście struktury podmiotowej rynku, która może sprzyjać bądź nie, wprowadzaniu innowacji przez poszczególne firmy – kontynuował Marek Woszczyk. – Jeżeli na rynku jest niewielu konkurentów to państwo wprowadza różnego rodzaju instrumenty mające wspierać innowacyjne sposoby działania.

„Tak” regulatora dla budowy inteligentnych inwestycji

Wiceprezes Woszczyk przedstawił plany Urzędu odnośnie regulacji w obszarze szeroko pojętych systemów inteligentnych i uwzględnienia nakładów ponoszonych na budowę smart grid w taryfach dystrybutorów energii – Nasz pomysł polega na tym, by – w istniejącym stanie prawnym – pod pewnymi warunkami i przy założonych efektach inwestycje w systemy inteligentne były wynagradzane w wyższym stopniu, niż zakłada to standardowa stopa zwrotu z inwestycji sieciowych.

Czy jesteśmy bezpieczni? Czy jesteśmy zintegrowani? Czy jesteśmy zdeterminowani, aby przejść do w pełni funkcjonującego regionalnego rynku energii ? Między innymi takie pytania postawiono uczestnikom VI Międzynarodowej Konferencji POWER RING 2010, która odbyła się w poniedziałek, 20 grudnia w Ministerstwie Gospodarki.

Organizatorzy wydarzenia – Społeczna Rada Narodowego Programu Redukcji Emisji – skoncentrowali się na zagadnieniach europejskiego rynku energetycznego, w tym szczególnie na kluczowych kwestiach dotyczących regionalnego rynku Europy Środkowo-Wschodniej. Wśród poruszanych zagadnień znalazły się m.in. mechanizmy i prawa rządzące regionalnym rynkiem energetycznym, kwestie bezpieczeństwa dostaw i planowania strategicznego, integracji rynku oraz połączeń transgranicznych.

Dyskusje toczyły się wokół europejskich regulacji rynkowych, międzynarodowej koordynacji i współpracy na rynku energetycznym oraz przyszłych inwestycji w infrastrukturę.

Zaloguj się Logowanie

Komentuj