Kolebka Doliny Krzemowej – Uniwersytet Stanforda gościł przedstawicieli polskiej nauki, gospodarki i władz RP na sympozjum poświęconym zaawansowanym technologiom. Dyskusje dotyczyły technologicznych wyzwań i zdolności produkcyjnych w obszarze dostarczania wody wraz z ochroną przeciwpowodziową, zamiany czystych energii na wartości ekonomiczne oraz inteligentnych sieci energetycznych tzw. smart grid.
Eksperci odwiedzili renomowane przedsiębiorstwa (Intel, Google, Facebook, Tesla, KLA-Tencor, Chevron oraz Electric Power Research Institute). Spotkali się też z przebywającym wówczas w Stanach Zjednoczonych prezydentem Bronisławem Komorowskim.
Jak poinformował profesor ze Stanford University dr inż. Piotr Moncarz, prezentacja doświadczeń i ofert technologicznych ma stymulować wymianę handlową i naukową w zakresie rozwijania badań i produktów wysokich technologii w Stanach Zjednoczonych i w Polsce.
„Trzy podstawowe tematy są istotne zarówno dla gospodarki polskiej, jak i kalifornijskiej. Woda jest dla nas błogosławieństwem, dlatego musimy dbać o niezawodność jej dostarczania, ale stanowi także niebezpieczeństwo, przed którym musimy się bronić. Nie do przecenienia są też biznesowe aspekty inteligentnych sieci energetycznych i umiejętność ekonomicznego, a więc samofinansującego się produkowania czystej energii (clean energy monetyzation)” – ocenia prof. Moncarz.
Dodaje, że Polacy muszą skończyć z prowadzeniem rozważań nad czystymi technologiami energetycznymi w kontekście poszukiwania sponsora. Podkreśla, że ani finansowanie z Brukseli, ani fundusze resortów gospodarki lub ochrony środowiska nie mogą służyć za ekonomiczne uzasadnienie przedsięwzięć ekologicznych i przemysłowych. Nic się nie obroni na dłuższą metę, jeżeli nie utrzyma się samo.
Podczas wizyt w firmach Doliny Krzemowej uczestnicy sympozjum poznawali zasady nowoczesnej produkcji oraz organizacji działów badań i rozwoju w przedsiębiorstwach wysoko technologicznych.
„W centrali firmy Chevron delegację rządu polskiego i gabinetu prezydenta RP przyjął vice-chairman Kirkland. Objaśnił, dlaczego Polska jest celem strategicznego zainteresowania jego firmy i dlaczego Chevron powinien być celem strategicznego zainteresowania Polski. Mówimy tu o niekonwencjonalnym gazie, który za 10-15 lat może stać się rzeką pieniędzy dla Polski i wzmocnić jej niezależność energetyczną, o ile dotrzemy do tych głęboko położonych złóż” – przypomniał dr Moncarz. W jego opinii, Polska może stać się jednym z ważnych elementów w portfolio produkcyjnym tej globalnie działającej firmy.
Zdaniem prof. Moncarza, strategiczne znaczenie dla naszego kraju miała również wizyta delegatów w Electric Power Research Institute (EPRI). Polska otrzymała propozycję zaangażowania się w sekcję nuklearną tego instytutu badawczo-rozwojowego. Przyjęcie tej oferty wiązałoby się z uzyskaniem dostępu do wyników badań i doświadczeń prowadzonych od wielu lat na całym świecie, co ważne przedstawianych w sposób neutralny, a nie z punktu widzenia kogoś, kto chce nam sprzedać reaktor lub być głównym wykonawcą budowy.
Strony: 1 2
Zaloguj się Logowanie