Już 50 tys. osób skorzystało z unijnego programu Marie Curie, który zapewnia dotacje najwybitniejszym młodym naukowcom na świecie – poinformowała Komisja Europejska.
Z tej okazji w Brukseli odbywa się konferencja „Działania Marie Curie dla innowacyjnej Europy”, z udziałem 25 stypendystów z różnych krajów, którzy reprezentują wszystkich naukowców objętych programem. Uczestnicy spotkania – w tym posłowie do Parlamentu Europejskiego, politycy, przedstawiciele uniwersytetów, instytucji badawczych, firm oraz małych i średnich przedsiębiorstw – będą dyskutować na temat wyników ostatnich badań uczestników programu w takich dziedzinach jak onkologia, kardiologia, zmiana klimatu czy energia odnawialna.
„System stypendialny Marie Curie to kuźnia wybitnych naukowców, którzy mają kluczowe znaczenie dla gospodarki opartej na wiedzy, będącej celem Europy. Program pozwala naszym najbardziej obiecującym badaczom zdobyć doświadczenie za granicą, w Europie i w innych częściach świata, oraz przyciąga najlepszych młodych naukowców spoza UE, tak by Europa mogła skorzystać z ich talentu” – powiedziała unijna komisarz ds. edukacji Andrulla Wasiliu.
W otwarciu konferencji uczestniczył szef Komisji Europejskiej Jose Manuel Barroso i przewodniczący PE Jerzy Buzek
W ramach programu, który ruszył w 1996 roku, udzielono wsparcia naukowcom ponad 100 różnych narodowości, pracującym w 70 krajach – przypomina KE w czwartkowym komunikacie. Wśród 50 tys. naukowców, którzy otrzymali dotacje, kobiety stanowią 40 proc.
Budżet programu w perspektywie finansowej 2007-2013 wynosi 4,7 mld euro, a 80 proc. tych środków przeznacza się na szkolenie naukowców poniżej 35 roku życia. Od 2007 roku w programie wzięło udział prawie 6 300 uniwersytetów, organizacji badawczych i przedsiębiorstw z całego świata (w tym 5 140 z samej Unii).
W latach 2007-2010 kwotę 13 milionów euro podzieliło między sobą 89 instytucji w Polsce: uniwersytety, organizacje badawcze i firmy. W tym czasie dotacje otrzymało 214 polskich badaczy.
Wnioski o dotacje z programu Marie Curie ocenia niezależne jury składające się z uznanych naukowców z Europy i reszty świata. Oceny dokonuje się na podstawie wartości merytorycznej projektu oraz jego możliwego wkładu w konkurencyjność Europy. Pozostałe kryteria to jakość programu szkoleniowego i instytucji goszczącej oraz doświadczenie samego badacza.
Zaloguj się Logowanie