Rząd przyjął projekt ustawy o utworzeniu w Warszawie Centrum Polsko-Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia. Powinno ono rozpocząć funkcjonowanie od 1 stycznia 2011 r. Ma dysponować budżetem 1 mln euro.
Podobny ośrodek, z takim samym budżetem, ma być utworzony w Rosji. Obydwie instytucje będą działać na rzecz pogłębiania wzajemnych stosunków między Polską i Rosją w dziedzinie historii, kultury i dziedzictwa narodowego. Z inicjatywą utworzenia takich placówek wystąpiła Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych. Pomysł został zaakceptowany przez premierów Donalda Tuska i Władimira Putina.
Obie instytucje powinny przyczynić się do większego zbliżenia obydwu narodów oraz ochrony pamięci o losach Polaków w Rosji i Rosjan w Polsce. Każda z nich powinna ułatwić prowadzenie badań archiwalnych w obydwu państwach, przeciwdziałać fałszowaniu historii i niesprawiedliwym stereotypom. Centra mają wspierać wzajemny dialog we współczesnych stosunkach polsko-rosyjskich, a także wymianę młodzieży.
Podczas uzgodnień polsko-rosyjskich ustalono, że w celu koordynacji działalności obu ośrodków utworzone zostaną organy konsultacyjno-doradcze – Międzynarodowe Rady. W Polsce i Rosji będą one powoływane przez ministrów kultury, po zasięgnięciu opinii ministrów spraw zagranicznych. Do tych rad wejdą przede wszystkim członkowie Polsko-Rosyjskiej Grupy ds. Trudnych.
Zaloguj się Logowanie