Wiedzą jak wydawać euro

Uniejów (woj. łódzkie), Janów Lubelski i Strzegowo (woj. mazowieckie) – to laureaci konkursu zorganizowanego przez ministerstwo rozwoju regionalnego na najaktywniejszą gminę realizującą projekty unijne w ramach ZPORR.

 

Pierwszą piątkę zwycięzców zamknęły Puławy oraz Lądek Zdrój. Ministerstwo przyznało także wyróżnienia dla Żyrardowa, Dębicy (gm. wiejska), Oleśnicy (gm. miejska) i Mrągowa (gm.miejska).
 
Ogłoszenie wyników konkursu odbyło się podczas uroczystej konferencji podsumowującej wdrażanie ZPORR, która odbyła się na Zamku Królewskim w Warszawie. Nagrody laureatom wręczył premier Donald Tusk.
 
W konkursie wzięły udział gminy do 100 tys. mieszkańców, które zrealizowały minimum dwa projekty w ramach ZPORR. Z rywalizacji wykluczono miasta na prawach powiatu.
 
Zwycięzców konkursu wybierano na podstawie ściśle określonych kryteriów, na które składały się: wysokość otrzymanego wsparcia z funduszy strukturalnych w ramach ZPORR (w przeliczeniu na jednego mieszkańca gminy), liczba zrealizowanych projektów oraz ich różnorodność.
 
- Determinacja, przekonanie, innowacyjność projektu – to zdaniem Józefa Kaczmarka, burmistrza Uniejowa, trzy elementy bez których sukces w pozyskiwaniu unijnych funduszy nie byłby możliwy. – Po pierwsze trzeba uwierzyć w swój projekt. Pokazać to co się ma najlepszego i starać się z determinacją to rozwijać – radzi burmistrz.
 
Nieco inną receptę na sukces podaje burmistrz Janowa Lubelskiego Adam Kołtyś. – Zawsze kieruję się mottem, które zawiera się w trzech W: wizja plus wiedza, plus wysiłek – tłumaczy burmistrz. – Mówiąc krótko potrzebne są jasno wytyczone cele, bardzo dobry zespół ludzi, ogromna determinacja i dobra praca – dodaje.
 
Zdaniem Kołtysia to dzięki ogromnej determinacji pracowników urzędu i społeczności janowskiej udało się dźwignąć Janów Lubelski z dość niskiego poziomu rozwoju ekonomicznego i społecznego sprzed 10-ciu lat na poziom średniej krajowej. – Oczywiście nasze ambicje się na tym nie kończą – podkreśla Kołtyś.
 
Gmina Uniejów licząca zaledwie 7,2 tys. mieszkańców zrealizowała ze środków ZPORR 7 projektów. Dzięki unijnemu wsparciu gmina rozbudowała sieć wodociągową, wybudowała kompleks edukacyjno-turystyczno-edukacyjny oraz kompleks termalno-basenowy. Ponadto za pieniądze unijne odtworzono historyczny układ komunikacyjny na terenie miasta Uniejów.
 
W liczącym 16 tys. mieszkańców Janowie Lubelskim w ramach ZPORR zrealizowano 7 projektów, m.in.: odnowiono historyczne centrum Janowa Lubelskiego, wybudowano krytą pływalnię, kontynuowano rozbudowę infrastruktury wodno-kanalizacyjnej oraz rozbudowano infrastrukturę informatyczną w mieście.(PAP/mp/)

Zaloguj się Logowanie

Komentuj