Coraz częściej słońce powoduje silne poparzenie skóry waleni. Zdaniem naukowców, jest to związane z nasileniem promieniowania ultrafioletowego i może zwiększać ryzyko powstania raka skóry u tych zwierząt.
Nie od dziś wiadomo, że nieustanny proces zubażania warstwy ozonowej (która chroni nas przed niekorzystnym dla zdrowia działaniem promieni UV, pochodzących od słońca) oznacza dla mieszkańców Ziemi spore zagrożenie. Efektem są zmiany skórne u ludzi i coraz częściej występujący rak skóry. Naukowcy jednocześnie przewidują, że w ciągu kilku dekad promieniowanie UV nasili się o 4 proc. w tropikach i do 20 proc. nad biegunami.
Proces ten jest groźny nie tylko dla ludzi, ale i dla waleni – twierdzą badacze z University of London, Instituto Politecnico Nacional oraz Universidad Autonoma de Queretaro, którzy sfotografowali ponad 150 płetwali błękitnych, finwali i kaszalotów i wykonali biopsje ich skóry. Cytowani przez internetowy serwis „News in science” twierdzą, iż ich badania dowodzą „rozległych uszkodzeń naskórka, kojarzonych zwykle z intensywnym, poważnym poparzeniem słonecznym”.
W skórze ponad połowy badanych waleni naukowcy odkryli komórki, które powstają w efekcie uszkodzenia przez promienie UV. U płetwali błękitnych naukowcy przez dłuższy czas obserwowali też obecność pęcherzy, będących śladami poparzeń. Z niepokojem zauważyli, że ich liczba wzrosła wyraźnie w skali zaledwie trzech lat.
Skóra żyjących w wodach oceanów waleni jest niemal stale narażona na operowanie promieni słońca. Choć zwierzęta te nurkują, by się pożywić, większość ich życia towarzyskiego, żerowania i godów odbywa się blisko powierzchni, gdzie cienka warstwa wody słabo chroni przed poparzeniami.
Co prawda w trakcie milionów lat ewolucji w komórkach skóry waleni powstały mechanizmy naprawcze. Nowe badania każą jednak sądzić, że coraz silniejsze promieniowanie UV, jakie dociera do wód w rejonie tropików (bo tam także żyją walenie), może pokonywać te naturalne bariery obronne.
Również australijscy badacze obserwują w ostatnich latach więcej pęcherzy i patologicznych zmian na skórze waleni – opowiada dr Nick Gales, szef Australian Mammal Centre w Australian Antarctic Division. Mające po ok. 10 cm. średnicy pęcherze widać przede wszystkim na grzbietach i bokach zwierząt, gdzie skóra jest najbardziej narażona na działanie słońca. Podobne zmiany widziano u delfinów.
Zaloguj się Logowanie