Opowiem ci o wolnej Polsce – spotkania młodzieży ze świadkami historii

Ponad 1000 szkół, kilka tysięcy uczniów, setki wywiadów i relacji świadków historii – to efekt dotychczasowych działań prowadzonych w ramach projektu edukacyjnego „Opowiem ci o wolnej Polsce – spotkania młodzieży ze świadkami historii”.

Właśnie rusza czwarta edycja tej inicjatywy Centrum Edukacji Obywatelskiej, Instytutu Pamięci Narodowej oraz Muzeum Powstania Warszawskiego.

Projekt jest kierowany do uczniów szkół podstawowych, gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych, interesujących się dziejami Polski. Jego celem jest przybliżenie młodym ludziom wydarzeń związanych z najnowszą historią Polski oraz pokazanie, w jaki sposób kształtujące się społeczeństwo obywatelskie przeciwstawiało się totalitaryzmom XX wieku.

Zadaniem uczestników programu jest przeprowadzenie wywiadów z osobami, które brały aktywny udział w życiu politycznym i społecznym, sprzeciwiając się obowiązującym systemom władzy w latach 1939-1989. Spotkanie to powinno być zarejestrowane w formie audio lub video, a zasłyszana relacja opracowana w formie pisemnej. Młodzież zobowiązuje się do opowiedzenia innym o historii i ludziach, których poznali organizując wystawy, przygotowując spektakle czy nagrywając audycje radiowe.

Aby ułatwić młodzieży to zadanie organizatorzy przygotowują cykl szkoleń dla uczniów i nauczycieli. Odbywać się one będą w Gdańsku, Gorzowie Wielkopolskim, Bydgoszczy, Rzeszowie, Katowicach, Lublinie, Wrocławiu. Ich uczestnicy dowiedzą się m.in., jak przeprowadzać wywiady oraz utrwalać i popularyzować relacje świadków. Dodatkową wartością tych szkoleń jest zapoznanie się z techniką pracy w projekcie edukacyjnym, co ma szczególną wagę dla nauczycieli gimnazjalnych. „Warto bowiem pamiętać, że zgodnie ze zmieniającymi się właśnie wytycznymi ministerialnymi, udział w projektach edukacyjnych będzie dla gimnazjalistów obowiązkowy” – podkreślają organizatorzy.

„Nie zapomnę takiego momentu, kiedy ze swoim pięcioletnim synem szedłem na spacer. Weszliśmy do sklepu spożywczego Społem. Na ladzie, takiej z zamrażarką, było pełno cukierków. W pewnym momencie dziecko do mnie powiedziało: „Tatusiu, kup mi te cukierki”. Jak ja mogłem temu dziecku wytłumaczyć, że mimo iż mam pieniądze, nie mogę tych cukierków kupić, bo mi się kartki skończyły. Jak zaczął płakać, uświadomiłem sobie, że nie pozwolę na to, żeby był on tak dalej traktowany. To też jedna z moich wewnętrznych decyzji, które spowodowały, że się zaangażowałem w cały ruch budowy „Solidarności” – to fragment jednej kilkuset z relacji, które w ciągu ostatnich lat zebrano w ramach projektu.

Na kanwie tej i innych opowieści powstały filmy, audycje, wystawy, strony internetowe i publikacje. Wybór relacji ukazał się także w postaci albumu „Migawki z przeszłości. Opowieści świadków historii”, będącego swoistym przeglądem najnowszych dziejów Polski, widzianych oczyma zwykłych ludzi.

Szczegółowe informacje o najnowszej edycji projektu oraz organizowanych szkoleniach znajdują się na stronie internetowej: http://www.ipn.gov.pl/opowiem

Zaloguj się Logowanie

Komentuj