Nowoczesna infrastruktura teleinformatyczna na polskich uczelniach

22 polskie jednostki naukowe, należące do konsorcjum PIONIER, czyli Polskiego Internetu Optycznego realizują projekt PLATON – „Platformę Obsługi Nauki”. Ma to być zbiór usług wspólnych środowiska naukowego, opartych na nowoczesnej infrastrukturze teleinformatycznej.

Dzięki usługom dostarczanym przez projekt PLATON, wybrane polskie instytucje naukowe będą wyposażone w nowoczesne środki do gromadzenia i przetwarzania danych; poprawi się także komunikacja między ośrodkami badawczymi.

„Sieć PIONIER oferuje szybkie usługi transmisji między uczelniami. Dysponując takimi kanałami środowisko naukowe może nałożyć na to zaawansowane usługi. W ramach projektu PLATON zdefiniowaliśmy 5 takich usług” – wyjaśnia kierownik projektu dr inż. Maciej Stroiński z Poznańskiego Centrum Superkomputerowo-Sieciowego. Będą to: usługi wideokonferencji wysokiej rozdzielczości, upowszechnienie usług eduroam, usługi obliczeń kampusowych na żądanie, usługa powszechnej archiwizacji dla środowiska naukowego oraz usługi naukowej telewizji wysokiej rozdzielczości.

Jak zaznacza dr Stroiński na PLATONIE skorzystają nie tylko członkowie konsorcjum, ale i całe środowisko naukowe. „W projekcie biorą bowiem udział tzw. jednostki wiodące. To one obsługują środowisko naukowe, jeśli chodzi o dostęp do sieci i do infrastruktury obliczeniowej. Za pośrednictwem tych jednostek całe środowisko będzie miało dostęp do usług programu PLATON” – zapewnia.

Pierwszą z usług oferowanych przez projekt PLATON jest usługa wideokonferencji wysokiej rozdzielczości.

Umożliwia ona wysokiej jakości połączenia audiowizualne z partnerami w środowisku naukowym w Polsce oraz zagranicą. „Parametry systemu umożliwiają korzystanie z 80 kanałów łączności w jednym czasie. Rozmówcy widzą siebie na ekranie, a jeśli jest ich więcej niż dwóch – widoczni są ci, którzy biorą czynny udział w dyskusji. System umożliwia przesyłanie informacji towarzyszących, czyli np. prezentacji. Dodatkowo dowolny uczestnik może uczestniczyć w konferencji za pośrednictwem zwykłego telefonu” – opisuje kierownik projektu.

Dodaje, że usługa wideokonferencji na 22 uczelniach już jest wdrożona. Sprzęt i oprogramowanie są dostarczone i zainstalowane. Uruchomiony został też portal, który umożliwia korzystanie z tej usługi. Teraz trwa upowszechnianie tej usługi wśród naukowców.

Kolejna usługa PLATONA to eduroam.

Umożliwia on naukowcom, którzy podróżują po kraju czy po Europie oraz na Dalekim Wschodzie i w Australii (ostatnio można zauważyć zainteresowanie usługą eduroam także w USA i Kanadzie) łatwy bezprzewodowy dostęp do sieci w każdym miejscu, gdzie ta usługa jest dostępna. Jak wyjaśnia Stroiński, prostota korzystania z eduroam jest porównywalna do używania telefonu komórkowego – wystarczy uruchomić urządzenie w zasięgu sieci eduroam i po chwili użytkownik może korzystać z internetu. Zasadniczą cechą usługi eduroam jest z jednej strony ochrona prywatności, a z drugiej strony zapewnienie identyfikacji użytkownika w wypadku, gdyby dopuścił się naruszenia prawa, a przede wszystkim informacji o lokalizacji, w której aktualnie przebywa.

W ramach PLATONA, zakończono już ostatni etap zakupu urządzeń. „Nie zaczęliśmy od zera, ta usługa już istniała w środowisku naukowym. Trafiła na przygotowany i podatny grunt. Dzięki kolejnym fazom zakupu mamy jednak coraz szerszy zasięg usługi” – zwraca uwagę dr Stroiński.

Strony: 1 2

Zaloguj się Logowanie

Komentuj