„Obywatelskie Partnerstwo dla Kultury 2016″ – porozumienie, które ma wspólnie realizować projekty z dziedziny kultury, zawiązało w Szczecinie 11 polskich miast. Wśród nich są te, które starały się o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2016 oraz te, które nadal walczą.
Deklarację o współpracy podpisały: Szczecin, Białystok, Gdańsk, Katowice, Łódź, Toruń, Poznań, Wrocław. Inicjatywę poparły Bydgoszcz, Lublin i Warszawa.
Przedstawiciele miast chcą, by procesy zapoczątkowane podczas przygotowań aplikacji do ESK 2016 mogły być efektywnie kontynuowane. W ramach „Obywatelskiego Partnerstwa dla Kultury 2016″ miasta mogą m.in. dzielić się doświadczeniami w obszarze budowania miejskich polityk kulturalnych, inicjować ogólnopolską debatę na temat krajowej polityki kulturalnej, wspólnie realizować i promować projekty kulturalne oraz współpracować z podobnymi sieciami w innych państwach europejskich.
Przedstawiciele miast będą spotykać się regularnie – kolejne spotkanie odbędzie się w styczniu w Łodzi.
Z inicjatywą utworzenia porozumienia wystąpił do innych miast Szczecin we wrześniu, jeszcze przed ogłoszeniem miast, które przeszły do kolejnego etapu rywalizacji. Pomysłodawcy wspierali się na podobnym porozumieniu miast w Wielkiej Brytanii, które powstało po ich staraniach o tytuł ESK w 2008 r., kiedy to wygrał Liverpool.
W Polsce dotychczas nie było takiej inicjatywy, a Szczecin wystąpił z pomysłem zawiązania porozumienia, zauważając zmianę sposobu postrzegania kultury w miastach starających się o miano Europejskiej Stolicy Kultury 2016. – Dobrze byłoby, gdyby zmiany, jakie zaszły dzięki staraniom o ESK trwały w dalszym ciągu – mówił Marcin Niewęgłowski, główny specjalista ds. komunikacji społecznej Samorządowej Instytucji Kultury „Szczecin 2016”.
„Obywatelskie Partnerstwo dla Kultury 2016″ deklaruje również wspieranie miast, które przeszły do dalszego etapu rywalizacji o tytuł. Do drugiego etapu wybrano Gdańsk, Katowice, Lublin, Warszawę i Wrocław.
Inicjatywa jednoczy osoby, organizacje, instytucje i jest otwarta dla wszystkich zainteresowanych mieszkańców miast kandydujących.
Konkurs na przyznanie polskiemu miastu tytułu Europejskiej Stolicy Kultury 2016 minister kultury ogłosił w listopadzie ubiegłego roku. Tytuł otrzymają w 2016 r. dwa miasta – polskie i hiszpańskie. Nominacji polskiego miasta dokona minister kultury, a decyzję o przyznaniu tytułu podejmie Rada UE.
Zaloguj się Logowanie